Víte která léčivá rostlinka má poetický název “Pláštík Panny Marie”? A jak tento název vznikl?
Malá nenápadná rostlinka se žlutozelenými květy
Říká se jí rosnatka, kontryhel, divoký muškát, husí nožka, či ženský plášť. Tento název si získala díky svým pozitivním účinkům při léčení různých ženských potíží. Podle legendy je zasvěcena Panně Marii. V minulosti ženy věřily, že kapky rosy, které se zachytávají na jejích listech, pomáhají ženské kráse, vitalitě a plodnosti. Kromě legend, kontryhel žlutozelený lidoví léčitelé považují za rostlinku číslo jedna při léčbě různých ženských onemocnění. Příroda nám prý poskytuje lék na každou nemoc. Bylinkáři o kontryhelu píší jako o božím daru pro ženy.
Co v sobě skrývá?
Všechny důležité látky, které potřebuje ženský organismus pro své správné fungování. Jejich účinky oceníte od začátku menstruačního cyklu až po jeho definitivní ukončení. Kontryhel příznivě ovlivňuje nejen fyziologické cykly v těle ženy, ale i ženskou psychiku, která se mění vlivem hormonálních změn v těle. Zmírňuje pocení, nervozitu, návaly, nespavost. Kontryhel je bohatým zdrojem fytohormonů, které v ženském těle působí pozitivně na vlastní produkci hormonů. Právě díky její schopnosti stimulovat hormony je nápomocná při problémech s otěhotněním, ale i v období klimakteria. Kontryhel pomáhá zmírnit i hormonální výkyvy a psychickou nepohodu, které je doprovázejí. Třísloviny, zejména tanin, který tato bylina obsahuje, má stahující účinek. Pití čaje z kontryhele pomůže po porodu regenerovat dělohu, posílit ji a stáhnout do původního stavu. Mezi další složky, které obsahuje, patří i hořčiny - ty pomáhají dobrému trávení a správnému vylučování žaludečních šťáv. Rostlinku si můžeme nasbírat v době jejího kvetení - tedy v období květen až srpen. Sušíme ji na teplém místě.
Jak ji používat?
Trpíte bolestivou, silnou, či nepravidelnou menstruací? Připravte si čaj z kontryhele. Dva šálky denně si naordinujte deset dní před menstruací a pijte ho i během ní. Snižuje nadměrné krvácení, při dlouhodobém užívání dokáže upravit i nepravidelnou a bolestivou menstruaci. Čaj si připravíme tak, že zalijeme tři čajové lžičky sušené byliny čtvrt litrem vroucí vody a necháme přejít varem. Louhujeme dvacet minut, pak čaj scedíme. Na úpravu nepravidelného cyklu pijeme čaj šest dní v týdnu, sedmý den je pauza. Užíváme dva šálky denně. Postupně snížíme na jeden.
Pití čaje z kontryhele je vhodné i při přípravě na těhotenství,
případně při problémech s otěhotněním.Kontryhel podporuje funkci dělohy a tím zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a hlavně donošení plodu. Posiluje dělohu, zvyšuje tím šanci na otěhotnění. Zpevňuje podbřišku svalstvo, pomáhá rychlejšímu stažení dělohy po porodu. Kontryhel je považována za královnu ženských bylin. Sáhněte po ní při gynekologických potížích, ale i tehdy, když se cítíte být od své ženské podstaty "odtržená".Pomáhá smířit se s úlohou matky, zmírnit úzkosti spojené s poporodní depresí.
Sedací koupel a výplach pochvy pomáhají léčit záněty vaječníků,
výtoky a kvasinkové infekce.Kontryhelový koupel si připravíme tak, že dvě stě gramů sušené byliny zalijeme studenou vodou a necháme louhovat i dvanáct hodin. Nálev pak scedíme, ohřejeme a přidáme do koupele. Aplikujte jedenkrát za týden v délce 20 minut.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.