Ženy, které nemají pomocnice na úklid, žijí zdravěji

Uklízení je vcelku otravná činnost, ale na druhou stranu nám uklízení prospívá. Nevěříte? Co takhle pocit, který vás přepadne, když usednete do krásně uklizeného bytu?

Ženy, které nemají pomocnice na úklid, žijí zdravěji

Oáza klidu a čistoty
Většina žen by zřejmě odpověděla na otázku, zda ráda uklízí negativně. Vždyť trávit sobotu vysáváním, praním a otíráním prachu je dost otravné. Ale, když se nad tím hlouběji zamyslíte, necítíte určitou formu uspokojení, když se váš byt plný nepořádku najednou promění na oázu čistoty? Zde je pět důvodů, proč ženy milují úklid, i když si to možná nepřiznají.

1. Úspěch a sebedůvěra
Při úklidu vždy vidíme hmatatelný výsledek. U jiných činností často nedosahujeme takto jasně pozorovatelný efekt.  Pro mnoho žen pochází radost z úklidu právě z viditelného výsledku, který jím dosáhnou. Když například dokončíme mytí oken, získáme tím sebedůvěru, že stejně můžeme uspět i v jiných oblastech života.

2. Čištění interiéru bytu i mysli
Mnoho žen uvádí, že úklid jim pomáhá cítit se vyrovnaně. A to je jeden z důvodů, proč se používá úklid jako terapeutická metoda. Vyčištěním našeho vnějšího prostředí si jakoby čistíme vlastní psychiku.

3. Pocit bezpečí
Bydlení v čistém prostoru nám dává pocit kontroly nad prostředím, ve kterém žijeme. Tento pocit pomáhá lidem, kteří mají například nejistou půdu pod nohama v práci. Šéf nás sice nemusí docenit, ale čistý domov nám dává pocit štěstí. A je tu i evoluční potřeba tohoto ovládacího prvku. Jsme živočišný druh, který chce mít stále přehled o tom, co se děje kolem nás. Když máme kolem sebe čisté a přehledné prostředí, cítíme se sebejistě a uvolněně.

4. Forma relaxu
V našem rychlém a stresujícím způsobu života získává bezmyšlenkovitý úklid svůj půvab. Překvapující množství žen uvedlo, že úklid je pro ně formou relaxu, kdy si mozek může odpočinout od každodenních myšlenek. Podle Zen buddhismu je fyzická práce v domácnosti meditativní, protože jsou to jednoduché a zautomatizované úkoly, při kterých se nemusí téměř vůbec přemýšlet.

5. Spalování kalorií a zeplšení nálady
Nejenže je úklid dobrá fyzická aktivita, při které spalujete kalorie, ale zároveň se vám v těle uvolňují endorfiny, což jsou chemické látky, které vám navodí dobrou náladu. Podle jedné britské studie dokonce pouhých 20 minut úklidu týdně, vám zaručí snížení stresu, jakož i snížení rizika vzniku psychických problémů. Čili, nejenže si zlepšíte náladu, ale stáváte se i odolnějšími před různými stresory.