Život se psem není jen mazlení, nezapomínejte na důležitá očkování

Domácí mazlíčci mají velmi pozitivní vliv na naše duševní zdraví. Rozveselují nás, zklidňují nás, jsou přítulní, hraví. Ale pozor, mohou pro člověka představovat i nebezpečí ve formě nemocí, některé choroby zvířat jsou totiž přenosné i na člověka. Ale i když nejsou, zvíře je třeba chránit před nemocemi, aby netrpělo. Proto je nutné dbát na jejich dobrý zdravotní stav a pravidelné očkování. Například pejsek. Když se štěně narodí, čerpá protilátky z matčina těla. Toto mlíčko zároveň brání vytváření vlastních protilátek, proto se štěňátka neočkují před odstavením. Při koupi štěňátka si vyžádejte očkovací průkaz a zkontrolujte, zda má všechna potřebná očkování. Jedna vakcína nestačí, proto nezapomínejte na přeočkování podle pokynů veterináře.

Život se psem není jen mazlení, nezapomínejte na důležitá očkování

Parvoviróza
Je to infekční virové onemocnění psů. Napadá štěňátka v období jejich růstu. Projevuje se zvracením a průjmy a léčba je málokdy úspěšná. Proto je nutná vakcinace v 6.-8. týdnu, a potom jednou za rok.

Psinka
Velmi nakažlivá choroba, přenáší se močí, trusem a slinami. Virus se nedá vyléčit, pouze symptomy, takže je nutná vakcinace. Očkování: 9. týden, pak jednou z rok.

Leptospiróza
Bakteriální onemocnění, při kterém selhávají ledviny a játra, často dochází k rychlé smrti psa. Nedovolte psovi pít vodu z kaluží a olizovat patníky po cestě. Bakterie se rozšiřují i močí. I toto očkování je každoroční .

Vzteklina
Vzteklina je jedna z nemocí, která se přenáší i na člověka. Tato nákaza se nachází v mozku, míše a slinách. Vzteklina může být zuřivá i tichá. Obě končí ochrnutím a celkovou paralýzou. Léčení vztekliny neexistuje, proto jedinou ochranou je očkování. Toto očkování je povinné ze zákona pro každého psa, staršího než 6 měsíců. Přeočkovává se každý rok.

Odčervování
Odčervování domácích zvířat je také důležité i pro člověka. Škrkavky a další paraziti se nacházejí v trusu zvířete, a mohou se jimi nakazit děti i dospělí.  Největší nebezpečí představují veřejná prostranství, zejména pískoviště a trávníky, kde si hrají děti, a zároveň si tam chodí vykonávat potřebu zvířata. Larvy škrkavek putují krevním řečištěm po těle, vnikají do orgánů, odebírají tělu živiny. Téměř všichni psi se rodí začervení. Červi se do nich dostaly placentou matky, i když ta byla pravidelně odčervována . V matčině těle se totiž ke konci těhotenství uvolňují tkáňové larvy, které proniknou do plodů. Štěňátko by se mělo odčervit již ve dvou týdnech, a pak v rozmezí dvou až tří týdnů do věku tří měsíců. Pak stačí 2-4 krát ročně. Zvíře je třeba i pozorovat, kontrolovat trus a podobně. Odčervuje se pilulkou, kterou přidáte do žrádla podle váhy psa.

Klíště a blechy
Zde také třeba dbát na pravidelnou kontrolu i vzhledem k člověku. Klíšťata jsou přenašeči bakterie Borrelia burgdorferi. Psi tato bakterie napadá 10 krát více, než lidi. Přisáté klíště hledejte v kožíšku velmi pozorně a zejména tam, kde kůže vytváří nějaký ohyb, pod tlapkami, na vnitřní straně stehen, pod ušními boltci ... Klíště nejlépe vytáhnete v prvních hodinách po přisátí, a pak předtím, než samovolně vypadne. Pokud se zvíře nakazí, je možná léčba antibiotiky. Nebezpečí pro člověka je zejména v tom, že odpadlé klíště může přelézt na vás. Jako ochrana se používají různé spreje, pipetky, ze kterých se tekutina aplikuje přímo na kůži za krk, na tzv. hřebínek. Tři dny před aplikací a tři dny po ní, psa nekoupeme. Nadměrný styk s vodou snižuje její účinek. Účinnost pipetek je jeden měsíc proti klíšťatům, a až tři měsíce proti blechám. Kupují se podle váhy pejska.

Autor: Lenka Kostková