Plešatost možná jednou vyřeší tukové buňky. Růst vlasů zásadně ovlivňují tukové buňky a jejich aplikace může v budoucnu sloužit jako lék proti plešatění. K takovému závěru došel tým amerických vědců z Yaleské univerzity, který zkoumal souvislosti mezi tukovými buňkami a růstem srsti u myší. Nedostatek vlasů nesouvisí s vlasovými kmenovými buňkami.
Výzkum, který se zatím týkal pouze hlodavců, se soustředil na to, jak tukové buňky v pokožce ovlivňují vznik vlasových folikulů. Pokusy se zjistilo, že myším s nedostatečným růstem srsti chybí zárodky tukových buněk. Právě tyto zárodečné buňky přitom ve velkém množství produkují chemickou látku, která funguje jako růstový faktor vlasů a ochlupení. Když experimentátoři nedostatečně chlupatým hlodavcům do kůže zmiňovanou látku injekčně aplikovali, začala jim srst zase růst. Růstový faktor způsobil, že se oživilo celkem 86 procent dočasně nefunkčních vlasových folikulů.
Pokud se nutí tukové buňky v kůži, aby komunikovaly se spícími kmenovými buňkami ve vlasovém folikulu, podaří se zřejmě přinutit vlasy k růstu. Podle vědců zatím není jasné, zda by podobný postup mohl fungovat i u lidí, kteří mají problémy s plešatěním. Dosavadní výzkumy plešatých jedinců zatím dokázaly pouze to, že nedostatek vlasů nesouvisí s vlasovými kmenovými buňkami-těch se totiž nachází stejné množství v pokožce, na níž vlasy rostou, i na té, kde nerostou. Plešatost podporuje znečištěné ovzduší a kouření. Všechny toxiny a karcinogeny, které se dostanou do krevního oběhu nebo kůže a pak do vlasové cibulky, mohou oslabit její schopnost vytvořit vlasové vlákno ...
Plešatost postihuje dvě třetiny mužské populace. Pro muže, kteří již vyzkoušeli všechny možné vlasové vodičky, gely, léky a možná i transplantaci, aby zakryli šířící se pleš, mají vědci ještě jednu radu-změnit prostředí. Podle studie vědeckého týmu z Londýnské univerzity totiž k vypadávání vlasů přispívají i takové faktory, jako je znečištěné ovzduší a kouření.
Vědci jsou přesvědčeni, že toxiny a karcinogeny, které jsou přítomny v znečistěném ovzduší, mohou bránit vlasům vrůstá, protože blokují mechanismy produkující protein, z kterého je vlas vytvořen. Je známo, že plešatost je dědičná, ale výzkumy naznačují, že faktory životního prostředí mohou vypadávání vlasů zhoršit. Plešatost, která postihuje dvě třetiny mužské populace, se obvykle rozvíjí postupně. Začíná řídnutím vlasů na spáncích a vytvořením typického kolečka na temeni. Myslíme si, že každý polutant (znečišťovatel), který se dokáže dostat do krevního oběhu nebo kůže a pak do vlasové cibulky, může oslabit její schopnost vytvořit vlasové vlákno. Existuje celá řada karcinogenů a toxinů, které tento proces mohou spustit .
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Vyléčíme.cz používá cookies. Více informací zde.