Zubní prevence - pečetění zubů

Co je pečetění zubů, kdy je vhodné, jak dlouho vydrží a jak se starat o zapečetěné zuby?

Zubní prevence - pečetění zubů

Kdy se doporučuje udělat dětem první pečetění zubů?
Pokud je pečetění zubů doporučeno zubním lékařem, pak je to optimální ihned po prořezání prvních stálých zubů, čili kolem šestého roku věku. V případě, že se malému pacientovi zoubky kazí ve zvýšené míře, případně rodiče chtějí „pojistit "zdraví zubů svých dětí, dělá se běžně pečetění i dříve-tedy na mléčných zubech. Závisí to i na spolupráci dítěte.

Na co je vlastně dobré pečetění zubů?
Pečetění je velmi účinnou prevencí vzniku zubního kazu. Dělá se na zubech, které mají hluboké jamky a rýhy. V nich se nejlépe daří bakterie v zubním povlaku, protože tyto rýhy se těžko čistí. Víme, že bakterie po přísunu cukrů, které jsou v každém jídle, produkují kyseliny, které zub rozežírají, a tak vzniká zubní kaz. Úkolem zapečetění je vzduchotěsně zalít vyčištěné a speciálně upravené rýhy, aby se do nich nedostaly bakterie ze zubního plaku. Povrch zubu se tím stane mělkým a jednodušším na vyčistění. V případě dětí má pečetění ještě další pozitivní efekt-protože jde o bezbolestný zákrok, neodcházejí ze zubní ambulance se špatným zážitkem.

Které plošky zubů se doporučují zapečetit?
Nejčastěji se uzavřou žvýkací plošky, kde se nachází nejvíce rýh. U mnohých pacientů se však i na bočních stěnách zubů nacházejí jamky-tzv. slepý otvor. Nejčastěji se vyskytují na  plochách dolních a horních šestek. I ty je možné zapečetit.

Jak dlouho pečetění vydrží?
Zhruba tři až pět let, závisí to na skusových podmínkách, na druhu pečetidla, na hygienických a stravovacích návycích pacienta.

Kdy se pečetění nedoporučuje? Je možné zapečetit i zub s kazem?
Pokud je na zubu kaz, tehdy se pečetění nedoporučuje. Pokud jde o malý kaz, může se udělat tzv. extendované pečetění, znamená to, že kaz vypreparuje v celém rozsahu, zaplombuje a zapečetí jen zbytek zdravých rýh. Zapečetění zkaženého zubu znamená poškození pacienta, protože bakterie pod pečetidlem mají v anaerobním prostředí výborné podmínky pro rozmnožování, takže kaz roste a šíří se pod pečetidlem dále. Vždy je proto zapotřebí správná diagnostika!

Dělat ve věku šest, sedm let dítěti nejprve uzavírání a fluoridaci zubů? Jaký postup je optimální?
Vždy v závislosti na komplexním posouzení stavu a spolupráce pacienta. Pokud jsou rýhy na zubech mělké a ústní hygiena dostatečná, dělá se jen preventivní fluoridace bez plomb. Pokud se zuby pečetí, fluoridace následuje hned po pečetění.

Jak se postupuje konkrétně při pečetění zubů?
Prvořadá je diagnostika, čili kontrola toho, zda jsou fisury (rýhy na zubech) opravdu zdravé. Kontrolují se pomocí rtg skusových snímků nebo prostřednictvím laserového vyšetření přístrojem.  Následuje čištění rýh, například pískováním, airpolishing, které se považují za účinnější než rotační kartáček. Následně, se místo zapečetění sterilizuje ozónem, který díky svým baktericidním účinkům, zničí přítomné mikroorganismy. Místo zapečetění se zalepí kyselinou a po nanesení pečetidla ještě sondou ověří, zda pod ním nejsou bubliny. Následně se pečetidlo osvítí polymerizační lampou, aby ztvrdlo.

Jaké pečetidla známe? Mají i různou barevnost?
Pečetidla je možné dělit podle různých kritérií. Existují bílá, průsvitná i v různých odstínech barevnosti, aby je bylo možné přizpůsobit barvě zubů. U dětí se doporučují pro lepší kontrolu bílá pečetidla, pečetění zubů se však dělá i dospělým pacientům, kterým více záleží na estetice a upřednostňují odstíny v barvě svých zubů. Existují pečetidla na bázi kompozitních pryskyřic (podobně jako klasická bílá plomba), ty se spíše používají u dospělých a dobře spolupracujících pacientů, protože práce s tímto materiálem vyžaduje mít v ústech maximálně suché pole. Jsou však estetičtější a déle vydrží. Jiná pečetidla jsou na bázi cementů. Ty se dávají spíše menším dětem, nevypadají tak esteticky, ale jsou nenáročné na potřebu suchého pole v ústech. U dětí je totiž těžší docílit, aby při práci zubního lékaře v ústech nehýbaly jazykem či nezavíraly ústa. Tyto cementy navíc uvolňují do zubu fluoridové ionty, tak ho chrání a zvyšují jeho odolnost.

Jak se kontroluje trvanlivost pečetidla? Dají se dírky nebo odpadlé části vidět pouhým okem rodiče?
Kontrastní pečetidla jsou dobře viditelná i laickým okem, člověk si snadno všimne, že něco chybí. Celistvost průsvitných pečetidel je třeba kontrolovat pomocí sondy. Odborná kontrola pečetidla lékařem se doporučuje každého půl roku, nakonec, měla by to být i frekvence běžných preventivních prohlídek v zubní ambulanci bez ohledu na to, zda pacient pečetidlo má, nebo ne. V případě potřeby je možné pečetidlo snadno doplnit.

Autor: Martina Dvořáková