Zuby - dětem můžete nechat pečetit zuby, aby jim vydržely dlouho zdravé

Dětem může ochránit zuby pečetění. Dejte dětem zuby zapečetit včas, aby je brzy " nezdobila "pečeť zubního kazu. Plombování zubů, zejména prvních trvalých stoliček, šestek, se doporučuje hned po prořezání, u šest, sedmiletých dětí. Není však náhradou čištění zubů.

Zuby - dětem můžete nechat pečetit zuby, aby jim vydržely dlouho zdravé


O zuby se třeba pečovat od útlého věku


Pečetění zubů je jednoduše řečeno zalití hlubokých rýh na žvýkacích ploškách stoliček speciálním tmelem, který je zahladí, aby se v nich neukládaly zbytky potravy. Obyčejně se doporučuje dětem, když jim narostou první trvalé zuby. Mnozí rodiče nevědí, že prvními trvalými zuby v dětských ústech nejsou přední řezáky, ale stoličky -šestky. Často je považují ještě za mléčné zuby a ujišťují zubního lékaře, že dítě ještě nemá žádný trvalý zub.
Problém je v tom, že dítě ve věku 5-6 let si ještě neumí dokonale vyčistit chrup, proto je třeba ho při této činnosti kontrolovat, resp. mu zuby dočišťovat. Šestky, které nemají své mléčné předchůdce, patří mezi nejohroženější trvalé zuby, protože jsou z trvalých zubů v ústech nejdéle, navíc mohou mít členitý, porézní povrch. Ve "vrásčitém" zubu s hlubokými rýhami, odborníci je nazývají fisury, se snadno zachycuje potrava a množí se tam bakterie.
Při nedokonalém, nemotorném čištění zubů, které je v tomto věku je ještě běžné, je už jen krůček k zubnímu kazu-a smůla je, pokud to bude hned na trvalém zubu, který by měl v ústech sloužit do konce života. Kousací plošky, ale i jamky na bočních stěnách šestky jsou tedy zuby, které se doporučuje zapečetit jako první, nejlépe hned po prořezání, dokud se na nich nestihnou vytvořit trhlinky ve sklovině s náběhem na kaz.


Ne všichni zubní lékaři to ale dělají, závisí to na jejich odborném posouzení. Rozhodně se nesmí zapečetit zub s kazem, protože bakterie mají pod pečetidlem výborné podmínky pro rozmnožování.
V zahraničí se kromě šestek běžně pečetí i druhé trvalé stoličky, které narostou kolem 12. roce  života, dokonce i "zuby moudrosti", protože ty se pro svou polohu téměř u mandlí zase těžko čistí, a proto se rychle kazí.
Zubní lékaři se však nebrání ani pečetění mléčných stoliček, zejména pokud jsou velmi členité. Cílem je co nejvíce oddálit vytvoření zubního kazu v ústech dítěte, který by se později mohl šířit i na stálé zuby. Většinou se uzavřou tzv.. kousací plošky zubů. U mnohých malých pacientů se však nacházejí jamky i na bočních stěnách zubů.  Říká se jim slepý otvor-i ten je možné zapečetit.


Efektivní a ekonomicky výhodná ochrana
Dětem a dospívajícím do věku 18let hradí pojišťovny pravidelné preventivní prohlídky dvakrát ročně. Od věku 6 let pojišťovna hradí fluoridaci zubů v ambulanci.
Pečetidla mohou být bílá, průsvitná i různých odstínů barvy zubů, u dětí se však doporučuje používat spíše bílé pro lepší vizuální kontrolu stavu zapečetěných rýh.
Pečetění vydrží 3 až 5let, je to však velmi individuální. Závisí to na podmínkách skusu v ústech, na druhu pečetidla, na hygienických a stravovacích návycích.
Proto je důležité v pravidelných intervalech kontrolovat, nejlépe v rámci pololetních preventivních prohlídek.
Mnohaleté zkušenosti zpečetění zubů ukazují, že je to velmi efektivní a i ekonomicky velmi výhodná ochrana před zubním kazem. Není to však náhrada dostatečné ústní hygieny. Na to ať se nikdo nespoléhá.


Jak probíhá pečetění zubů
Po ujištění se, zda jsou rýhy zubu opravdu zdravé, třeba zub důsledně vyčistit (pastou a rotační zubní kartáčkem, někde pískováním). Kdo má k dispozici ozón, sterilizuje jím rýhy zubu ještě před uzávěrem. Následně zubní lékař nebo dentální hygienistka povrch zubu připraví nanesením malého množství kyseliny fosforečné pomocí jemného štětce. Umožní tak zachycení tmelící látky na zubním povrchu, ve všech prohlubních zubu. Samotný tmel se nanáší pomocí jemného štětce nebo malé injekční stříkačky se zahnutým koncem. Jde o fotokompozit, čili látku podobnou bílé plomby, která před ztvrdnutím vypadá jako tekuté bílé lepidlo. Zapečetěné místo zubu se ozáří UV-světlem (podobně jako bílá plomba), které způsobí, že tmel v průběhu několika desítek vteřin ztvrdne.Po pečetění zubů může dítě prakticky ihned jíst i pít.

 

Kdy a kolik máme zubů
Mléčný chrup má 20 zubů. Zuby se prořezávají od 6. měsíce života do konce 2. roku.
Smíšený chrup je období výměny zubů. Trvá do 6. do 13. roku života dítěte. V ústech se nacházejí mléčné i stálé (trvalé) zuby.
Stálý chrup má 32 zubů. První stálý zub-šestka-se prořezává v 5. až 6. roce života za posledním mléčným zubem.
Mezi 13. až 15. roku života má teenager v ústech 28 zubů. Jako poslední se prořezávají třetí stoličky (osmičky) mezi 18. a 20. let. Říká se jim také "zuby moudrosti". Pokud nemají dost místa, zůstanou nepřeřezané. Někdy nedělají žádné problémy a zůstanou nepřeřezané po celý život.
 

Autor: Lenka Kostková