Žvýkačky s nikotinem - správná volba pro ty, kteří chtějí přestat kouřit

Je známo, že právě nikotin v cigaretě je droga, na kterou si organismus postupně zvyká a vyžaduje neustálé zvyšování jejích dávek. Pokud jí má závislý kuřák v těle dost, cítí se dobře. Pokud mu chybí, je po pohodě a příjemných pocit je pryč.

Žvýkačky s nikotinem - správná volba pro ty, kteří chtějí přestat kouřit

Dochází k nepříjemným abstinenčním příznakům. Ty mohou být subjektivní, např.. nutkavá touha po cigaretě, neschopnost soustředit se, odpočívat, podrážděnost až agresivita, ale i objektivně měřitelné, např. pokles srdeční frekvence, zpomalení bazální látkové přeměny, zvýšená teplota kůže a podobně.
Nejvíce vnímají a prožívají abstinenční příznaky těžcí kuřáci, kuřáci se stresovými situacemi v práci nebo v rodině, nebo ti, co se už pokoušeli přestat kouřit, ale nepodařilo se jim to. Účinné je zaměstnání zajímavou činností, která by odvedla mysl od cigarety, nejlépe společně s přáteli, kteří rozhodnutí přestat kouřit podporují.

Žvýkací tablety ve dvou koncentracích
V rámci tzv. farmakologické léčby, čili léčby přípravky, byla na potlačování abstinenčních příznaků vyvinuta i náhradní léčba nikotinem. Je však třeba si uvědomit, že náhradní nikotinová léčba neudělá z kuřáka nekuřáka. Tyto preparáty, které se používají dočasně, poskytují jen alternativní přísun nikotinu do organismu. Pomáhají tedy abstinující kuřákovi překlenout období nepříjemných příznaků, pro které se mnozí kuřáci k cigaretám znovu vracejí. Kuřák musí chtít skoncovat s touto závislostí a po "rozloučení se s modrým kouřem" si najít náhradní relaxační rituály. K dispozici jsou i nikotinové inhalátory a nosní spreje, nikotinové žvýkačky a náplasti.

Jak se používají nikotinové žvýkací tablety
Nikotinové žvýkačky jsou bez ohledu na značku na našem trhu k dispozici v různých koncentracích  různými příchutěmi. Jde vlastně o komplex nikotinu a pryskyřice, přičemž účinná látka je přirozeně nikotin. Úvodní dávka je individuální podle intenzity závislosti na nikotinu. Pokud kuřák kouří více než 20-25 cigaret denně  měl by začít se silnější koncentrací. Délka léčby je individuální, doporučuje se však nejméně 3 měsíční podávání. Následně se má dávka postupně snižuje tak, že klesá počet použitých žvýkacích tablet za den. Léčba se má přerušit při poklesu denní potřeby na 1-2 žvýkací tablety.

Množství uvolněného nikotinu závislé na způsobu žvýkání
Množství uvolněného nikotinu je závislé od kvality a způsobu žvýkání, obvykle se vstřebá jen část obsahu žvýkačky. Nikotin se do organismu dostává přímo přes sliznici dutiny ústní. Už i malé předávkování nikotinem vyvolává nepříjemné subjektivní příznaky, což v praxi zabraňuje nebezpečné otravě. Kuřáci, kteří překročí dávku nikotinu, na kterou je jejich organismus zvyklý, mohou pocítit nežádoucí účinky, např. točení, bolesti hlavy, nevolnost. Nejčastější jsou během prvního týdne odvykání. Jedna žvýkačka dodá přibližně stejné množství nikotinu jako jedna cigareta. Dávku šitou na míru abstinující kuřák pozná tak, že se cítí dobře, bez abstinenčních příznaků. Pokud se objeví, znamená to, že má nikotinu málo. Lékař, např. v ambulanci pro odvykání kouření, může dávku náhradní nikotinové léčby odhadnout, ale jen odhadnout. Závisí na počtu denně kouření cigaret, ale i na tom jak kuřák na kouření vzpomíná-důležité je přesvědčit sám sebe, že má radost z toho, že s kouřením konečně přestal-i potřeba nikotinu bude pak menší. Ten, kdo se stále lituje a lamentuje, proč nemůže kouřit, bude potřebovat i větší dávku nikotinu.

Nikotinové žvýkačky je třeba žvýkat pomalu
Pomáhají zmenšit abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu. Nejsou určeny pro děti. Umožňují plynule reagovat na potřebu doplnění hladiny nikotinu v těle a po čase umožní postupné snižování dodávané dávky nikotinu. Neobsahují cukr. Slabší žvýkačka (s koncentrací 2mg) je určena pro slabší kuřáky (méně než 20cigariet denně), silnější (4mg) je vhodná pro silné kuřáky. Obvyklé množství je 8-12 žvýkacích tablet denně (alespoň jednu žvýkačku každou 1-2 hodiny), je třeba je nosit všude s sebou a použít vždy, když člověk pocítí nutkání kouřit nebo má jiné abstinenční příznaky. Žvýkačka se jen několikrát nakousne a následně je ji potřeba na půl minuty až minutu schovat pod jazyk. Potom ji už jen volně převalovat v ústech, resp. si ji vložit mezi dáseň a tvář. Když chuť slábne, žvýkačku je  třeba znovu rozžvýkat, dokud chuť znovu zesílí. Tehdy je třeba opět přestat žvýkat. Nikotin se z ní uvolňuje zhruba půl hodiny. Nežvýkat velmi intenzivně a rychle! Kdo má v ústech nikotinovou žvýkačku, neměl by při tom jíst ani pít. Zejména kyselé jídlo snižuje pH v ústech, které je důležité pro vstřebání nikotinu. Nikotin totiž potřebuje pro své vstřebávání silně zásadité pH.

Za kontraindikace jsou považovány závažné srdečně-cévní onemocnění (překonaný infarkt, těžká angina pectoris, srdeční arytmie, žaludeční a dvanáctníkový vřed, těhotenství). V takových případech je však třeba ve spolupráci s lékařem zvažovat, co je menší zlo-náhradní léčba nikotinem nebo pokračování kouření.
 

Autor: Lenka Kostková