Zvýšená plynatost není jen příznak špatného stravování, ale i nemoci

Téma o lidských plynech není oblíbeným rozhovorem, který mezi sebou lidé zvyknou vést. Ačkoli to není příjemné, je nutné řešit a léčit problémy týkající se častých plynů či jiných neobvyklých příznaků.

Zvýšená plynatost není jen příznak špatného stravování, ale i nemoci

1. Vaše bakterie nejsou v pořádku
Bakterie slouží prvotně na kvašení potravin, které zkonzumujeme. Děje se to převážně v tlustém střevě, ale některé bakterie se mohou dostat i do tenkého střeva a tento jev se pak nazývá "prorůstání bakterie v tenkém střevě". Pokud se bakterie srazí s potravinou dříve, než dojde k jejímu trávení a začne ji kvasit, tím dochází k vypouštění lidských plynů. Pokud se plyn vyprodukuje ještě ve střevě, má tendenci pohybovat se systémem směrem dolů a způsobovat nadýmání. K nerovnováze bakterií může dojít zejména tehdy, pokud byl člověk v nedávné době nemocný. U mnohých lidech, kteří mají střevní chřipku nebo infekci, dochází ke změně mikroflóry ve střevě a v důsledku toho tělo může produkovat více plynů než je běžné. Jak léčit bakteriální nerovnováhu? Mohou se nasadit léky a stejně i dieta s nízkým obsahem fermentovatelných sacharidů, které obsahují potraviny jako fazole, čočka, avokádo, třešně, švestky, cibule, česnek a další.

2. Rychlé jedení
Pokud se zvyknete stravovat přímo "za běhu", děláte při tom mnoho jiných aktivit nebo často když žvýkačku žvýkáte, pravděpodobně spolknete hodně vzduchu, který se skládá z plynů. Jednoduše řečeno: pokud budete vdechovat hodně vzduchu, bude vaše tělo produkovat více plynů.

3. Častá konzumace mléka a mléčných výrobků
Možná si řeknete, že vy s mléčnými výrobky problém nemáte, ale to se zvykne měnit s přibývajícím věkem. Váš systém může zredukovat množství enzymu - tzv. laktátu, jehož hlavním úkolem je zajištění trávení mléka. Jak to zjistit? Pokud se váš žaludek nadme kdykoliv, když sníte nějaký mléčný výrobek, je jasné, že je třeba tento druh potravin omezit.

4. Máte celiakií
Pokud má vaše tělo problémy s některým typem potravin, dá vám to vědět prostřednictvím zvýšené frekvence plynů. V takovém případě může jít o poruchy vstřebávání, které se dějí zejména u celiaků nebo při jiných autoimunitních onemocněních. Pokud se u vás objeví takové příznaky, je nutné navštívit lékaře.

5. Vaše hormony se mění
Pokud jste ve fázi menopauzy nebo máte zdravotní problém, při kterém se redukuje počet hormonů, vaše tělo může "zesílit" některé jiné projevy fungování - nejčastěji je to zvýšení plynatosti. Není jasné, zda za to může estrogen nebo progesteron, ale tak či onak je třeba začít pravidelně cvičit, díky čemuž se vaše střeva uvedou do pohybu.

6. Vaše tělo je prostě citlivé na lidské plyny
Někteří lidé mohou být více citliví na normální množství plynů, které jejich tělo produkuje. Většinou je to doprovázeno příznaky jako časté nadýmání nebo bolesti při úniku plynů. Pokud máte podezření, že to může být i váš případ, navštivte lékaře, aby zmírnil vaše příznaky.

Autor: Martina Dvořáková