Botox - jed, který pomáhá ženám v boji s omlazením pleti

Jsou ženy, které tvrdí, že jim vrásky nevadí a naopak je hrdě nosí. Ale jsou i ženy, a těch je většina, které se za vrásky stydí a od zralého věku s nimi bojují. A když už nestačí jemnější kalibr boje, jsou schopné vyzkoušet i nejnovější výdobytky kosmetického průmyslu. A mezi ně, mimo jiné, patří i aplikace botulotoxinových injekcí. Jedná se o velmi účinnou metodu omlazení, která se ale musí pravidelně obnovovat.

Botox - jed, který pomáhá ženám v boji s omlazením pleti

Vojenský jed
Jedním ze způsobů, jak se můžete úspěšně zbavit vrásek je nechat si do obličeje vstříknout botulotoxin. Botulin-toxin (botox) je vlastně nervový jed, nazývaný i klobásový, který je tvořen bakteriemi. Známý je také jako biologická zbraň, jejíž jeden gram stačí na usmrcení milionu lidí. Nyní jste určitě zbledli. Nemusíte se však obávat, v kosmetice se používá v extrémním zředění, takže je prakticky neškodný. V lékařské nebo kosmetické praxi se využívá již více než čtvrtstoletí.

Aplikace
Jeho aplikace je sice relativně jednoduchá, avšak vzhledem k zmíněnému riziku (jde přece o jed) byste měli být při výběru lékaře nebo kosmetičky, velmi opatrní. Je velmi důležité, aby vám tento zákrok dělal profesionál. Injekce s tímto jedem by v rukou amatéra mohla znamenat katastrofu. Aplikace botulotoxinu je jednoduchá a může se provádět i bez anestezie. Botox se vstřikuje do svalů v krátkých intervalech. To způsobuje určité ochrnutí. Sval se důsledkem toho nemůže stěhovat, kůže se nemůže krčit a vrásky následkem toho mizí. Výsledek je patrný po dvou až sedmi dnech. Po první aplikaci trvá účinek tři měsíce a po ostatních se zvyšuje na půl roku.

Na co všechno?
Botulotoxin je určen především pro korekci tzv. dynamických vrásek v oblasti kořene nosu, čela a kolem očí. Také se může použít pro korekci vrásek kolem úst, na krku a korekci obočí. Tuto proceduru mohou podstoupit osoby starší 18 let. Tento jed, mimo jiné, pomáhá i dětem po dětské mozkové obrně, kterým se podává, pokud mají křeče v nohách. V lékařství se obecně využívá na pomoc pacientům s neurologickými poruchami. Injekce pomáhají i lidem, které trápí nadměrné pocení. V tomto případě se aplikují do oblasti podpaží.

Rizika
Jako většina zásahů do organismu, i tento, má svá rizika a nevýhody. Mezi nežádoucí účinky patří hlavně bolest hlavy, únava či nevolnost a velmi ojediněle se může vyskytnout i zarudnutí pokožky v postižených místech. Aplikaci nelze velmi často opakovat, protože si tělo na botox může vytvořit protilátky a přestane mít žádoucí účinek. Jedna ampulka botulotoxinu stojí přibližně 10 000 korun. Při jednom zákroku se však takové množství nevyužívá. Cena závisí především na místu aplikace.

Dobře si to rozmyslete!
Předtím, než se rozhodnete podstoupit takové "omlazení", dobře si to promyslete. Pokud nemáte ještě ani 30 let, můžete své pleti dodat mládí pomocí různých krémů a jiných procedur, které jsou podstatně levnější a určitě i méně škodlivější a nebezpečnější. Jejich výsledky sice nejsou až tak výrazné, ale na zakrytí jemných vrásek to stačí.