Krycí nebo tónovací make-up?

Vybrat správnou barvu a konzistenci make-upu je často nemalý problém. Existuje nespočet barev, konzistencí, značek, ze kterých si můžete vybrat. Navíc je třeba brát v potaz i kvalitu pleti a pečlivě vybírat hlavně pokud máte pleť hodně citlivou. Ceny kvalitních make-upů se často pohybují v řádech několika stokorun, což není zrovna zanedbatelná částka. Ideální je, když vám prodejce může nabídnout vzorek na vyzkoušení, ale i tak už byste měla mít představu, co od make-upu budete očekávat a vědět aspoň přibližně odstín, který vám bude sedět.

Krycí nebo tónovací make-up?

Z čeho vybírat?
Ke správnému a dokonalému make-upu patří také správný podklad, který sjednotí barevný odstín tváře a případně zakryje jisté nedostatky. Z množství druhů make-upu je potřeba si vybrat takový, který bude ladit s vaším typem pleti, ale také s ročním obdobím, během kterého ho bude nosit a určitě by měl obsahovat ochranný UV filtr. Známe dva základní druhy make-upů: tónovací a krycí. Ten první je určen spíše pro dívky a ženy, které si chtějí sjednotit barvu pleti, nemají problémovou pokožku s akné a nepotřebují na ní nic zamaskovat. Je lehčí, přirozenější a pokožku velmi nezatěžuje. Krycí make-up spolehlivě kryje výrazné nedostatky na pleti a vhodný je právě pro ženy s problémovou pletí s akné či různými vyrážkami, které potřebují rafinovaně zamaskovat. Tento make-up se perfektně doplňuje i s korektorem a pudrem.

Podle konzistence mejkapu rozlišujeme několik druhů
Tekutý make-up, vhodný pro většinu typů pleti, je buď na olejovém nebo vodném základě a dá se jednoduše aplikovat. Olejový překryje pleť rovnoměrně a dodá jí jemný lesklý nádech, vhodný pro suchou a vrásčitou pleť. Vodní je velmi lehký a v pokožce zadržuje vlhkost. Krémový make-up, určený zejména na suchou pokožku, má výbornou krycí schopnost a současné dokáže pleť vyživovat. Používat jej mohou i ženy s normální pletí. Pevnou formu make-upu představují krycí tyčinky, kterou jsou nejvhodnější pro mastnou pleť. Zároveň ji dělají matnější a výborně kryjí různé nerovnosti či jizvičky na kůži. Do extrémních povětrnostních podmínek je vhodný voděodolný make-up v různých variantách pro každý typ pokožky, ideální je především na nošení v letních měsících. Speciální typ make-upu je ve spreji, který se používá zejména po medicínských zákrocích, na pleť s akné či na jizvy. Na pokožce vydrží mnoho hodin a v případě potřeby se jím dá jednoduchou aplikací upravit vzhled obličeje. Pudry pro líčení má sice nejlepší krycí schopnost, ale "netykají si" se suchou pletí, protože ji nehydratují, spíše vysušují, a také se hůře nanáší než např. krémový make-up. Jeho jedinou výhodou je, že představuje 2 v 1, což znamená, že můžete ušetřit za pudr na běžné přepudrování obličeje. Pěnový make-up, který vypadá jako krém, se nanáší speciální "špachtličkou", obstojně kryje, dobře sjednocuje pleť a dokonce zakryje akné či pihy. Má hydratační složky a na pleti se mění na jemný pudr.

Jak na dokonalost
Na kvalitně ošetřené pleti určitě vypadá make-up lépe a také déle vydrží, proto si pod líčení vždy naneste krém, který sedí typu vaší pleti a raději neexperimentuje s novým. Pamatujte na to, že pokud má být make-up perfektní, neviditelný a přirozený, musí být i pleť pod ním co nejdokonalejší. Důležité je odstranit peelingem suché šupinky a dehydrovanou suchou pokožku, která pod make-upem nevypadá vábně, je potřeba pečlivě vyživit a ochránit kvalitním krémem. Make-up se na pleť nenanáší přímo zejména proto, že podkladový krém podle typu pokožky ji dokáže osvěžit, vyhladit a moderní liftingové přípravky ji jemně napnou a rozzáří. Podkladovou bází by měla být lehká emulze, která vyplní vrásky, dodá pleti jas, ale zároveň ji udělá matnější a připraví na aplikování make-upu. Ten se nejlépe nanáší prsty, protože make-up při tělesné teplotě jakoby tál a dobře spojuje s pletí. Prsty jsou také šikovnější než pěnová houbička, na tváři se netvoří "mapy", nedochází ke ztrátám a déle vydrží.

Jak na to?
Kápněte si trochu přípravku na hřbet ruky a druhou ho v malých dávkách nanášejte na pleť. Začněte vždy uprostřed obličeje a roztírejte do stran, ne v protisměru. Dbejte i na to, aby nebyl vidět přechod mezi linií brady a krku. Po nanesení make-upu, ať už tekutého, krémového či speciálního, přijde na řadu jeho fixace lehkým zapudrovaním transparentním práškovým pudrem pomocí velkého štětce. Pudrem raději šetřete, aby nevynikly vrásky.


Mohlo by vás také zajímat