Proč Ginko?

Pokud i během teplejších nocí usínáte v ponožkách a ruce máte jako kusy ledu, zřejmě trpíte nedokrvením končetin.

Proč Ginko?

Ginko-poklad z Asie

Známé pořekadlo sice říká - studené ruce - studené srdce, nemusí to však být váš případ. Vyzkoušejte ginko - asijský zázrak starý jako lidstvo samo.V přirozených podmínkách roste gingo pouze v Číně, Japonku a Tchaj-wanu, kde je dokonce považováno za posvátný dar bohů. Snad proto je s úctou vysazováno nejen jako dekorativní prvek zahrad a parků, ale i v blízkosti chrámů a modliteben. Traduje se, že přináší klid a štěstí a je velmi odolné. Tento fakt potvrdily i nálezy po bombardování města Hirošima v Japonsku. Chrám, v jehož blízkosti rostlo ginko byl zcela zničen, ginko však přežilo a krátce po bombardování bylo prvním stromem, který rozkvetl. Od té doby se tyto stromy nesmí porazit a lidé na ně hledí s respektem. Dorůstají až do výšky 40 m a dožívají se i 2000 let.Stará čínská medicína používala ginko jako léčivou rostlinu již před 5000 lety, její použití je aktuální i dnes.

Co se používá?

Léčivé jsou semena i listy stromu. Obsahují asi 60 účinných látek z nichž nejdůležitější jsou: bilobalid, ginkgolid, amentoflavon, bilobetin, sekvoiaflavon, kvercetin, kampferol, ginkgetin, kyselina 6-hydroxykynurenová a vitamin C. V medicínských preparátech jsou využívány na rozšiřování cév, zlepšení cirkulace krve a její okysličování. Používají se i při astmatu, nedostatečném mozkovém prokrvení a gangréně. Podporují paměť a schopnost soustředit se, zmírňují bolesti hlavy, závratě a depresivní stavy a nápomocné jsou i při Raynauldově nemoci a poruchách zraku. Odvozené preparáty z jinanu pomáhají zmírňovat následky znečištěného životního prostředí - kašel, bronchitida, astma či různé alergické projevy, chrání před účinky škodlivých volných radikálů a podporují celkovou imunitu organismu. Nejnovější výzkumy ukázaly, že ginko je účinný prostředek boje proti Alzheimerově chorobě, arterioskleróze, infarktu či některým druhům rakoviny. Užívání ginka je však třeba konzultovat s lékařem.

Různé použití

Ginko se často používá ve formě nálevu jako čistá droga nebo v kombinaci se zeleným čajem. Další možností je příprava lihové tinktury, když se sušená droga zalije pětinásobkem alespoň 60% lihu. Dále se postupuje podle běžného postupu pro přípravu tinktur s tím, že vyluhování probíhá přibližně týden. Následně se používá 3x denně 20 kapek. Dávku lze samozřejmě upravit podle aktuální potřeby a snášenlivosti. Ginko dostanete v lékárně ve formě kapslí. Oblíbené je zejména u studentů, ale i starších lidí na posílení paměti a lepšího prokrvení. V orientální kuchyni se využívají i plody jinanu. Smažené jsou prý skutečnou lahůdkou.

Autor: Lenka Kostková