Proč je naše pleť suchá a citlivá?

Máte suchou a citlivou položku? Neustále se snažíte pleť promašťovat a nepomáhá to? Problém může být v tom, že vaše kůže má poškozenou ochrannou bariéru. Tuto přirozenou barieru tvoří kožní buňky a tuk, který stmeluje buňky k sobě. A pokud se tato vrchní vrstva naruší, dochází ke ztrátě vlhkosti pleti, kterou je třeba uměle dodávat.

Proč je naše pleť suchá a citlivá?

Ochranná hydratační bariéra
Úkolem ochranné bariéry je udržovat v pokožce vlhkost, dodávat jí pružnost a chránit ji před průnikem dráždivých látek. Pokud je ochranná hydratační bariéra narušena, dochází k vysušování a zvýšené citlivosti pokožky. Mechanické narušení (například škrábání), časté mytí nebo používání nevhodných kosmetických přípravků může způsobit oslabení bariéry.

Co poškozuje hydratační bariéru kůže?
Častým viníkem jsou emulgátory obsažené v kosmetických přípravcích. Kosmetické přípravky jsou většinou směsí vody, lipidů (olejů) a dalších látek. Olej a voda se odpuzují, proto se na jejich smíchání používají v kosmetických přípravcích právě emulgátory. Emulgátory však mají schopnost navázat se nejen na lipidy v krému, ale i na lipidy, které tvoří ochrannou bariéru kůže. Při následné očistě pokožky se tak vymývá z pleti nejen krém, který jste si nanesli, ale i část kožních lipidů. Vaše ochranná hydratační bariéra je narušena, dochází k vysušování a snadnějšímu průniku iritačních látek.

Dbejte o hydrataci
Právě proto je při péči o suchou a citlivou pokožku důležité dbát nejen o hydrataci kůže, ale zejména o ochranu a posílení přirozené ochranné hydratační bariéry. Když je hydratační ochranná bariéra v optimálním stavu, pokožka je hydratovaná a méně citlivá. Aby byla hydratační bariéra posílena, je třeba, abyste pokožce dodali to, co se v ní nachází - a to lipidy. Ideální lipidy, které svým složením napodobují lipidy, které se přirozeně vyskytují v pokožce (např. ceramidy, triglyceridy, skvalen, cholesterol nebo jeho přírodní formu rostlinných sterolů).

Jak by tedy měl vypadat vhodný přípravek péče o suchou a citlivou pokožku?
Měl by být bez obsahu emulgátorů a měl by pomáhat posilovat přirozenou ochrannou hydratační bariéru tím, že dodává pleti potřebné lipidy.

Autor: Lenka Kostková