Strie lze bezbolestně odstranit, ale lepší je, zaměřit se na prevenci

Strie trápí mnoho lidí, zejména ženy, přičemž příčin, proč je narušena elasticita pokožky, je několik. Od příliš rychlého růstu v pubertě, přes obezitu, až po těhotenství, ale velkou roli hraje i genetika.

Strie lze bezbolestně odstranit, ale lepší je, zaměřit se na prevenci

1. Nepodceňujte prevenci
Natírat, hydratovat pokožku třeba vždy. Nemusí to být zrovna krém proti striím, ale klidně tělové mléko nebo olej na pokožku. Ta zůstane při pravidelné péči déle zdravá a mladá.

2. Maskování
Pokud vás problém strií již postihl, uvědomte si, že nejste jediná a že to není konec světa. Strie se dají při troše šikovnosti docela pěkně překrýt. Například v oblasti dekoltu je pěkně skryjete použitím make-upu a korektoru, ideálně určeného na tělo a ne na obličej, aby lépe držel a nešpinil oblečení.

3. Pohyb a stravování
Ano i pohyb a stravování má na vznik strií významný vliv. Pokožka je u sportovců pevnější a elastičtější. Stravování dodává pleti zase potřebnou výživu, aby si zachovala své vlastnosti. Pozor také na strie, které vznikají při prudších změnách na váze. Pokud příliš přiberete, může se vám kůže potrhat. Přestože se vám i podaří zhubnout, vaše pokožka vám bude pár kilo navíc připomínat navždy. Pozor však na přehnané cvičení a rapidní nárůst svalstva!

4. Zázrak jménem laser
Pro mnohé ženy, které se striemi trápí, je to přímo vykoupení. Laser působením ultrafialového světla odstraní tenkou kůži kolem strií. Ta hojením velmi rychle nahradí zdravou hladkou pokožkou. Dnes již existují skutečně bezbolestná laserová ošetření, která mají minimální dobu hojení a viditelné výsledky již po jednom ošetření.

5. Abdominoplastika
Je chirurgické odstranění přebytečné kůže na břiše. Právě ta je většinou poseta i striemi. S tímto estetickým problémem bojují zejména ženy, kterým zůstala povislá a popraskaná kůže na břiše po těhotenství.

6. Chemický peeling a mikrodermabraze
Většinou se používají na odstranění vrásek a stařeckých skvrn na tváři, ale mohou se použít i na odstranění jizev po akné a strií na jiných částech těla. Při chemickém peelingu se látky nanesou na postižené místo a jejich působením se odlepí horní vrstva pokožky a aktivuje se tvorba nové.Takový způsob ošetření je ale účinný pouze u jemných striích, stejně jako při mikrodermabrazi, kdy se působením krystalů odstraňuje vrchní vrstva pokožky.