Testery lze zakoupit v lékárně


Máte dostatek spermií? Krev ve stolici? Bakterii Helicobacter v žaludku? Chcete zjistit, zda máte právě dnes ovulaci? Rozhodli jste se ověřit si, zda vaše ratolest neužívá drogy? Otestovat ve svém těle už dnes dokážete leccos. Dnes už je možné v lékárnách, drogeriích či na internetu zakoupit domácí testy, pomocí kterých se více či méně spolehlivě dají "diagnostikovat" odpovědi! Testovat se můžete ze vzorku moči, stolice, krve či slin a dvě čárky už neznamenají jen těhotenství!

Testery lze zakoupit v lékárně


Test na dostatek spermií
Je jich dost či ne? S touto přímo "hamletovskou" otázkou bojují i větší borci, a to se ani nemusí právě chystat na potomstvo. Domácí diagnostický test pro muže umožňuje analýzu čerstvého ejakulátu v pohodlí a intimitě domova. Upozorní na možné poruchy plodnosti i na možné onemocnění prostaty. Neplodnost dnešní generace narůstá a způsobují ji zdravotní problémy mužů i žen přibližně ve stejném poměru. Jsou to však především muži, kteří mají psychické zábrany podstoupit jakékoliv vyšetření. Domácí test proto může být jedinečnou pomůckou na včasné zachycení poruch plodnosti mužů, dokud se ještě dá ovlivnit ve specializovaných medicínských centrech.


Test na plodné dny
K určení období ovulace jsou zase určeny ovulační testy pro ženy. Ovulace stojí na počátku každého nového života. Během ní se z vaječníků uvolní jedno nebo více vajíček připravených na oplodnění. Pokud je menstruační cyklus pravidelný, plodné dny se zvyknou objevit mezi 11. a 14. dnem. Na spouštění ovulace a regulaci menstruačního cyklu se podílí tzv.. luteinizační hormon (LH). V době, kdy žena ovuluje, je v jejím organismu zvýšená hladina LH. Ovulační testy se dělají pomocí vzorku moči. Začátek testování souvisí s délkou menstruačního cyklu.  Například, pokud má cyklus standardní délku 28 dní, testování se doporučuje začít dělat 11. den.  Každý den je třeba použít nový test až do období zvýšení hladiny příslušného hormonu. Dva proužky znamenají, že ovulace by mohla nastat v průběhu 24 až 36 hodin. Vzhůru na výrobu potomka! Výrobci však rozhodně nedoporučují používat takové testy v rámci určování plodných a neplodných dní k zabránění otěhotnění. Je to velmi nespolehlivá antikoncepční metoda. Test je vhodný i pro ženy v přechodu, pokud chtějí zjistit, zda ještě mají ovulaci. Pozor, nelze se ale spoléhat na to, že pokud jeden test ovulaci neprokázal, nebude ještě ovulační následující menstruační cyklus!


Těhotenský test
Kdo by neznal těhotenský test jako typického zástupce všech domácích testů? Standardní dva rovnoběžné proužky, které způsobí tolik radosti a občas větší šok.  Těhotenské testy fungují na principu určování přítomnosti nejvýznamnějšího těhotenského hormonu se zkratkou hCG. Jeho měřitelné hladiny se v krvi objevují velmi brzy už 8. - 9. den po oplodnění. Koncentrace se rychle zvyšuje a při normálně probíhajícím těhotenství se každé dva-tři dny zdvojnásobuje. Při testování se obvykle upřednostňuje první ranní moč, kdy bývá nejvyšší koncentrace hormonu hCG. V případě pozitivního výsledku se objeví dvě čárky, na které pravděpodobně nezapomene žádná šťastná máma. Nový život je na cestě! Odborníci doporučují, že volně prodejné těhotenské testy by si ženy měly dělat nejdříve v předpokládaný den začátku menstruace. Pokud se udělá příliš brzy, výsledek lze považovat  za správný jedině v případě, pokud je pozitivní. Negativní výsledek může být chybou, protože v moči ještě nemusí být dostatek těhotenského hormonu. Spolehlivější je určování z krve. To však musí udělat lékař.


Test na Helicobacter pylori
Spirálovitý mikroorganismus, který přežívá v nejméně pohostinné části trávicí soustavy, v kyselém prostředí žaludku, je odpovědný za mnohé trávicí problémy. Způsobuje zánět žaludeční sliznice, vředy, ve zřídkavějších případech dokonce rakovinu. Spojuje se především s dvanáctníkovými vředy. V domácích podmínkách lze Helicobacter testovat z krve i ze stolice. Z krve má testování výpovědní hodnotu tehdy, pokud chceme zjišťovat přítomnost Helicobacter v organizmu poprvé. Pro toho, kdo se na Helicobacter už léčí a chce zjistit, jestli se ho konečně zbavil, se doporučuje použít test ze stolice. Pozitivitu obou testů-toho, co se dělá z kapky krve z bříška prstu, nebo toho, kde je třeba přiloženou tyčinku zapíchnout do stolice a ponořit do lahvičky s roztokem, ukážou dvě čárky na testovacím políčku příslušné testovací kazety.


Test na krev ve stolici
Test na tzv. okultní, tedy skryté krvácení do stolice je také velmi známý. O rakovině tlustého střeva a konečníku se ví, že vzniká z tzv. polypů, jejichž typickou vlastností je krvácivost. Test by se však neměl dělat během menstruace a také, když člověk krvácí ze zlaté žíly. Vzorek stolice se odebírá na odběrovou tyčinku, která se následně zašroubuje do testovací nádobky s tekutinou. Potřesením se vše důkladně promíchá a dvě kapky roztoku se kapátkem kápnou na políčko testovací kazety. Pozitivní výsledek jsou dvě čárky. Celé testování trvá dohromady pár minut. Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhá nejčastější příčina úmrtí mezi onkologickými pacienty.


Test na krevní skupinu
Jste nula nebo béčko? Divili bychom se, kolik lidé nezná svou krevní skupinu. Při tomto testování se nelze vyhnout vpichu do bříška prstu. Domácí testy, které se obecně dělají z krve, mají obyčejně přiloženou jednorázovou jehlu, která se v průběhu mikrosekundy automaticky vysune z pouzdra po stisknutí příslušného zařízení. Není tedy třeba s krůpějemi potu na čele vyvíjet žádnou větší sílu k propíchnutí vrstvy pokožky. Pomocí čtyř různých zkušebních hůlek je třeba odebrat čtyři kapky krve a pěkně je rozetřít do kruhu na čtyři testovací políčka. Výsledky lze odečíst po několika minutách porovnáváním s přiloženou tabulkou. Člověk se dozví nejen svou krevní skupinu (A, B, AB, 0), ale i svůj Rh faktor (pozitiv, negativ). Celkově je tedy možných osm různých kombinací.


Test na drogy
Existují testy například na 12 nebo 6 různých typů drog, i na marihuanu samostatně. Je na ně potřeba vzorek moči. Do ní se namočí testovací proužek. Ten po několika minutách ukáže pozitivní nebo negativní účinek. Jednotlivé proužky označují kokain, marihuanu, extázi, amfetaminy a podobně. V tomto případě dva proužky znamenají, že vzorek drogy se nenašel. Jeden proužek při písmenku C znamená, že test je pozitivní. Při jiném testu na 6 typů drog je potřeba vzorek slin. Pozitivní výsledek je možné zjistit do 5 dní po jednorázovém užití drogy. Při častém užívání drog je to až do 30 dní. Výsledky "ze slin" se dají podstatně méně zmanipulovat oproti přípravkům založených na testování vzorků moči.


Test na alkohol
Přítomnost alkoholu v těle lze ze vzorku slin zjistit už po dvou minutách! Jaké foukání do alkohol testeru? Testovací proužek se nasliní v ústech nebo se vloží do pohárku, kam podnapilý plivl. Porovnání s barevnou škálou na obalu testu ukáže, kolik promile má dotyčný v sobě. Maximum, černá barva čtverečku, poukazuje na tři promile.


Test na kouření
Přítomnost kotininu ze vzorku moči, tak funguje test, který dokáže zjistit kouření tabákových výrobků-cigarety, doutníky či dýmky. Kotinin je totiž metabolickým výsledkem zpracování nikotinu v těle člověka. Pozitivní výsledek je možné zjistit do dvou- tří dnů od poslední zanícené cigarety. Kapka moči do testovacího otvoru a pozitivní výsledek je jedna čárka u písmenka C. Váš teenager ať partner už nemohou zatloukat, že jim kouřem nasáklo jen oblečení v baru!


Test na pH v těle
Obsahuje testovací proužek, který lze namočit do vzorku moči nebo slin. Organismus člověka může být překyselený nebo zásaditý, optimální hodnota pH je mezi 6,75 a 7,25. Zbarvení proužku se porovnává s grafem. Nebuďte kyselí!


Test na kandidózu
Kvasinkový test fungující na principu stěru z pochvy je jedním ze způsobů, jak včas odhalit toto nepříjemné onemocnění a otestovat se jednoduše a pohodlně doma. Nejčastějším původcem kvasinkové infekce je Candida albicans. Za normálních okolností je součástí přirozené mikroflóry v pochvě ženy. Pokud však má vhodné podmínky, může se přemnožit a způsobit nepříjemné problémy. Vaginální kvasinkovou infekci zažila už většina žen. V případě vzácného akutního výskytu ji lze "po domácku" diagnostikovat  a následně vyléčit volně prodejnými přípravky z lékárny v podobě čípků, krémů či volně prodejných tobolek léčiva s obsahem flukonazolu. Ta se spolkne a zapije vodou.