Vitaminy pro těhotné a kojící ženy

Lidé, kteří konzumují pestrou stravu a jsou zdraví, nepotřebují dodávat tělu extra porci vitaminů z lékáren. Jinak tomu je u oslabených jedinců a těhotných žen. Ale pozor, budoucí maminky by měly konzumovat i vitaminy pod lékařským dohledem a na základě doporučení svého gynekologa.

Vitaminy pro těhotné a kojící ženy

Tip pro spokojenou maminku a její klenot v bříšku
V těhotenství užívejte pouze vitaminy, které jsou speciálně vyrobené pro těhotné a kojící ženy. V běžných multivitaminech se často nachází například vitamin A, jehož předávkováním můžete poškodit plod. Všechny výrobky nejsou stejné, některé obsahují velkou koncentraci vitaminů, kterou možná ani nepotřebujete, jiné naopak nemusí obsahovat živiny, které jsou právě pro vás nezbytné. Složení výrobku si proto vždy pečlivě prostudujte a nepřekračujte doporučené denní dávkování.

Komplexní složení
Prohlédněte si, jaký je obsah multivitaminu v jedné kapsli nebo tabletě a porovnejte ho s doporučenou denní dávkou. Speciální pozornost věnujte omega-3 mastným kyselinám, které jsou důležité pro rozvoj mozku a nervové soustavy, podporují schopnost soustředit se a celkovou inteligenci. Z velkého množství multivitaminů je obsahují pouze některé.

Když chybí vápník
I když si vyberete multivitamin, který obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, vápník v něm bude chybět nebo bude obsažen jen v malém množství. Přesto budete tuto důležitou látku během těhotenství i při kojení určitě potřebovat. Prenatální vitaminy ho však nemohou obsahovat v doporučeném množství, protože by se ostatní vitaminy staly nestabilními.

Pohodlné dávkování
Vyberte si takový přípravek, jehož forma a dávkování vám budou vyhovovat. Pokud máte zdravotní problémy, je lepší poradit se s lékařem. Například při problémech se štítnou žlázou upřednostněte výrobky, které neobsahují jód, i když je v těhotenství velmi důležitý.