Vrásky patří k životu, ale proč jejich příchod neoddálit

S věkem pokožka ztrácí pružnost a vlhkost, takže v určitém období se začnou na naší tváři objevovat první vrásky. Takový je však život a není třeba to brát tragicky. Navíc existuje mnoho prostředků, které vrásky minimalizují, nebo dokonce vyhladí.

Vrásky patří k životu, ale proč jejich příchod neoddálit

Pokud se to nepodaří úplně, nezoufejte
Vrásky k životu patří a dodávají naší tváři zvláštní charisma. Nemusíte proti nim za každou cenu bojovat, ale můžete se samozřejmě starat o pleť tak, abyste jejich vznik minimalizovali. Někteří z nás mají vrásky dříve, ale jsou i šťastlivci, kteří ani v sedmdesátce téměř žádné nemají. Pokud budete vědět, jaké druhy vrásek existují a jak vznikají, pak budete mít v rukou trumf, který vám pomůže s nimi správně bojovat. Existují dvě příčiny stárnutí - vnitřní a vnější - a obě přispívají k tvorbě vrásek. Nejzákladnější je rozdělení vrásek na dynamické a statické - buď vznikající pohybem mimických svalů nebo poklesem kůže. Další dělení je na vrásky přirozené a akcelerované vnějšími vlivy, například ultrafialovým zářením nebo kouřením. Existují i další kritéria. Velmi důležitá je určitě i genetika, protože množství a kvalita vláknitých struktur i mezibuněčné hmoty jsou dány dědičně, stejně jako charakter hydrolipidové vrstvy, která chrání před vnějšími vlivy. Na výskyt vrásek má vliv také množství podkožního tuku a dynamika tváře, což jsou vlivy smíšené.

Pokud dramaticky zhubnete, projeví se to i na obličeji
A co vaší pokožce škodí nejvíce? Podle odborníků je z hlediska vzniku vrásek nejhorší náhle, rychlé a výrazné zhubnutí. Není to dobré nejen pro pokožku, ale ani pro celkový zdravotní stav. Nadváhu jako řešení pro výplň vrásek ale rozhodně doporučit nelze!

Sluníčko narušuje kvalitu kůže
Kdo z nás nemá rád letní slunečné dny někde u moře? Ovšem pozor, ultrafialové záření je hlavním faktorem tzv. vnějšího stárnutí. Jeho složka UVA proniká do druhé vrstvy kůže. Snižuje množství vláknitých struktur kůže a narušuje jejich kvalitu, především kolagenu a elastinu. Složka UVB pak působí v povrchových strukturách a ztenčuje tak pokožku i ochrannou kožní vrstvu. Opalovat se je třeba s rozvahou a používat přípravky proti spálení i v zimních měsících. Mnoho lidí zapomíná, že právě na horách je sluneční záření velmi intenzivní. tvorbě vrásek bohužel pomáhá i solárium, a to dokonce více než samotné sluníčko. Pro běžné ošetření v zimě je důležité, aby kůže netrpěla nadměrnými teplotními výkyvy a neztrácela zbytečně velké množství vody. Tedy vždy je nutné přizpůsobit se aktuálnímu stavu pleti a vnějším vlivům.

Vějířky kolem očí
Známé vějířkovité vrásky mohou být dány geneticky, tedy uložením očnice a vlastního oka a cévním zásobením kůže a pohybem svalů. Nejsou však nutně příznakem stárnutí. Vliv na ně má zejména sluneční záření. Více vejčitými vrásek mají ženy, které se hodně pohybují venku na slunci. Často "mhouří" oči do slunce, čímž se vznik těchto vrásek urychluje. Pokud budete do sluníčka hledět příliš často, brzy se tyto vrásky stanou něčím, čeho se už nezbavíte.

Kouření
K tvorbě vrásek jsou náchylnější také ženy, které kouří. K tomu přispívá toxický vliv cigaretového kouře (dráždí a vysušuje pleť), ale také podvědomé přivírání víček, když jim kouř začne stoupat do očí.

Kosmetika pro oční okolí
A jak se o oční vrásky starat? Zhruba od 30. roku života lze doporučit speciální oční kosmetické přípravky, ale tento věkový limit se mění v závislosti na vnějších vlivech. Například při dlouhodobé práci na počítači, kdy oči často mhouří na monitor, se vrásky kolem očí vyrýsují dříve. Pokud někdo začíná kosmetiku cílenou na vrásky používat dříve, není to zásadní problém, pokud si pořídí kvalitní přípravky.

Akceptovat vrásky, nebo ne?
Vše záleží na pocitu a individuálním postoji k vlastnímu vzhledu. Nejdůležitější je vědět, že s sebou chci něco dělat a že to dělám pro svůj vlastní dobrý pocit. Pak je vhodná  konzultace u odborníka - estetického dermatologa či plastického chirurga - a společně se dohodnout na postupu bezpečného zkrášlení. Z hlediska odborníka je důležité, aby naslouchal klientovi i svému svědomí a určil možnosti vylepšení v rámci hesla zdravá, bezpečná a přirozená krása.