Doporučujeme Vám:

Nejen vinylové podlahy, ale i další vysoce kvalitní podlahové krytiny od předních výrobců naleznete na www.supellex.cz.
Interiérové vůně FrePro. Provoňte si život!
Laminátové plovoucí podlahy v atraktivních dekorech pro každý interiér od prověřených výrobců. - www.supellex.cz/laminatove-podlahy
Kvalitní metrážové koberce - skladem přes 400 dekorů, na objednávku přes 2000 různých koberců. - www.supellex.cz/koberce

 

Plavání je ideální sport, ale má i svá zdravotní rizika, když neplavete správně

Plavání je doporučováno jako jeden z méně náročných sportů, který šetří naše klouby, protože voda nadlehčuje. Ale není to tak zcela pravda. I plavání může způsobovat vážná zranění. Ale ta jsou způsobena většinou zbytečným přetěžováním.

sport, plavání, zdraví

Kondička i zpevnění svalů
Plavání je ideální cvičení pro kondičku i vyrýsování svalů. Pokud se však vrháte z horka pod chladivou hladinu s plnou důvěrou, že v měkkém a vláčném prostředí se vám nemůže nic stát, tak to jste na omylu. Pokud nedodržíte pár plaveckých zásad, může být "neodborné" plavání příčinou vašich dlouhodobých obtíží. Zde je seznam přetěžovaných partií, které potrápí i zdatného plavce.

Čtyři rizikové partie

  • Ramena - přetížené rameno může vést až k zánětu šlach svalů, které zajišťují rotaci ramene. Začne bolet, ve vodě ještě více, případně v noci. Způsobuje ho špatná technika plavání při kraulu, nebo příliš častý pobyt v bazénu. Rada: Ideální je nepoužívat tento způsob plavání příliš často, ale střídat ho s těmi méně namáhavými, splýváním a plaveckým style prsa.
  • Kolena - kolena mohou potrápit i víkendové sportovce při prsním stylu, jestliže při napřímení nohy úplně natáhnete. Koleno se tak dostává do vnější rotace a vazy kolena jsou nadmíru přetěžovány. Pocítíte bolest, objeví se otok až zarudnutí. Rada: Střídejte plavecké styly a kombinujte je i s cvičením na suchu.
  • Krk - hlava by měla být v jedné rovině s páteří, plavání s tělem ponořeným do vody a hlavou vystrčenou je nejenže neefektivní, ale také nezdravé. Rada: Oči by měly směřovat dolů, při stylu kraul otáčejte celý trup a nejen šíji.
  • Bedra - pokud máte hlavu nad vodou, podobně trpí i bedra, protože pohyb "proti proudu" je nutí prohýbat se. Nejvíce jsou zatěžovány při motýlku. Rada: Plavte horizontálně po hladině, nikoli vertikálně pod hladinou. Při motýlku se vymršťujte i silnou nohou, nejen zády.

 

Nejprve na suchu
Abyste se podobným nechtěným zraněním vyhnuli, na plavání byste se měli vždy předem připravit. Pokud již víte, jak správně mají plavecké styly vypadat, před vstupem do vody se rozehřejte a udělejte strečink svalů. Svaly budujte i jiným stylem - například jógou, běháním, rychlochůzí... Pokud vám i tak dělá plavání fyzické obtíže, bolest může mít jinou příčinu. Měli byste proto navštívit praktického lékaře. 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pět účinných cviků, které vám zajistí vyrýsovanou postavu

Potřebujete posilovat horní nebo spodní část těla? Nepřemýšlejte a posilujte zároveň obě! Jen tak si...
více...

Kolik hodin týdně cvičit? Stačí 150 minut, ale je třeba střídat intenzitu cvičení!

Poctivý trénink se vždy vyplatí, a jen ten vám přinese štíhlou, ale pevnou postavu. Jen je třeba se zaměřit...
více...

Trénink může spustit střevní onemocnění

Sportem ku zdraví vždy nemusí být pravda. Někdy také sportujeme o zdraví. Zvlášť když se snažíme přepínat...
více...

Cvičení, která jsou vhodnou aktivitou pro lidi s nadváhou

Nadváha a obezita není jen estetický, ale i vážný zdravotní problém, který v převážné většině případů...
více...