Víte, co jsou dredy a jak se o ně starat?

Kdo se o dredy stará, tomu vydrží i do konce života.

Víte, co jsou dredy a jak se o ně starat?

Marně byste chtěli od většiny kadeřnic, aby vám udělaly dredy nebo jiný afro účes. Přestože jde o kadeřnickou službu, v kadeřnictvích ji běžně nedělají.

S takovou a podobnou představou je třeba zajít specializovaného kadeřnictví. Se žádostí o dredy se lze na „dredařku“ obrátit i v případě, že máme na hlavě celkem kratičké vlásky. Použijí se potom umělé vlasy, kanekalon, díky kterému je možné i člověku s krátkými vlasy, asi pěti centimetrovými udělat na hlavě dredy či copánky po zadek. Cena záleží na hustotě a délce dredů. 

Všeobecně panuje názor, že dredy ničí vlasy. Kdo se s nimi chce rozloučit, tomu zbývá už jen jediné: hlavu si oholit. Odborníci však vysvětlují, že je to hloupost. Dredy se dají rozplést podobně jako copánky. Vlasy jsou naopak chráněny tím, že jsou zapleteny. I rozplétání dredů provádějí ve speciálních salónech. Když se rozpletou dredy dlouhé po pás, dlouhé po pás nezůstanou. Ale stále jsou to vlasy a je možné z nich udělat účes a zregenerovat je, protože jsou unavené.

A jak dlouho dredy vydrží? Člověku, který se o ně stará, i do smrti.

Dredy vyžadují péči, podobně jako nehty. Jednou za dva - tři měsíce s nimi je třeba přijít na údržbu, tzv. přeháčkování. Znamená to, že vlasy, které vyrůstají, se zaháčkují zpět do dredů. Domácí péče je také důležitá. Dredy je třeba žmoulat, aby ztvrdly a používat citronovou šťávu zředěnou vodou nebo vodu zředěnou se solí.

Kdo se nestará o dredy, může za dva roky skončit s velkým zmuchlancem na hlavě a pak mu skutečně nepomůže nic, jen si vlasy oholit.

O dredech se šíří více nepravd. Například, že smrdí a jejich majitelé si je nemyjí. Ani vlasy se neumývají každý den, také to se nedoporučuje dělat s dredy. Ty se navíc neumývají standardně šamponem, ale pěnou, která se vmasíruje do vlasů. Nedoporučuje se klasický šampon, který vlasy zjemňuje, ale speciální na dredy - s výtažkem z citronu nebo mořské soli. Citron či sůl sice nevoní, ale vlasy posilují. Dalším mýtem při výrobě dredů je používání sekundového lepidla, vosku a podobně. Ve skutečnosti se dredy takto nedělají. Dredařce celkem postačí vlastní ruce a háček.

Zajímavost - dredy se kdysi považovali za výsadu malé subkultury. Dnes je to moderní účes!

Autor: Martina Dvořáková