Čaj, který je mnohem zdravější a chutnější než zelený čaj? Matcha tea!

Matcha čaj, to jsou ty nelepší čajové lístky, které se semelou na prášek. Považuje se za mnohem zdravější variantu než běžný zelený čaj. Pro jeho blahodárné účinky na něj nedají dopustit ani celebrity, které se rozhodly nestárnout. Pokud mu jednou podlehnete a zjistíte, co všechno s vaším tělem dokáže, už nebudete pít nic jiného!

Čaj, který je mnohem zdravější a chutnější než zelený čaj? Matcha tea!

Antioxidanty
Hollywoodské hvězdy vždy byly mezi prvními, které vyzkoušely nové druhy cvičení, diety a zdravotní produkty opěvované pro své omlazující účinky. Oblíbeným trendem ve zdravém životním stylu je mezi nimi Macha tea. Není divu, že je tento antioxidanty nabitý nápoj nezklamal. Potěšujícím pozitivem je skutečnost, že si ho na rozdíl od jejich tradičně drahých výstřelků mohou dopřát i běžní smrtelníci.

Blahodárné účinky
Řekneme vám více o účincích, kvůli kterým byste ho měli vyzkoušet. Jako zdroj vitality si ho vážili už buddhističtí mniši v 12. století. Je nejkvalitnějším práškovým zeleným čajem, přičemž konzumujete přímo jeho umleté ​​listy. Ty se sbírají z vrchů rostlin druhu Camellia sinensis. Prášek získávají jejich napařením a pečlivým mletím. Skladuje se ve tmě a bez přístupu kyslíku, z důvodu zachování zářivé barvy, ale především antioxidačních vlastností. Tajemství je ukryté v aminokyselině: Nejdůležitější složkou tohoto čaje je L-theanin, který přirozeně obsahuje. Právě od něho se odvíjí většina benefitů nápoje, včetně příjemné chuti. Jde o aminokyselinu, která je obsažena v listech zeleného čaje.

Nejsilnější antioxidační zbraň z přírody
Zlepšuje pokožku, bojuje proti projevům stárnutí a díky katechinu, přírodní antibakteriální látce i proti volným radikálům, které způsobují rakovinu. Obsahuje až pětinásobné množství antioxidantů v porovnání s borůvkami, vlašskými ořechy či brusinkami a také desetkrát větším množstvím, než disponují klasické zelené čaje.

Navodí pocit meditace
A to pro tělo i psychiku. Pomáhá relaxovat, zvyšuje koncentraci a také stimuluje paměťové buňky. Pokud jste najednou zapomněli, proč jste šli do kuchyně, udělejte si Macha tea! Zmíněný L-theanin navíc dokáže redukovat pocity úzkosti a podporuje dobrou náladu. Výzkumy prokázaly, že pocit uvolnění navozuje po 30 - 40 minutách od jeho užití. Tato aminokyselina stimuluje produkci mozkových vln alfa, čímž navodí stav hluboké relaxace a duševní meditace.

Zvyšuje energii a vytrvalost
Výživoví poradci si ho pochvalují zejména pro nulové vedlejší účinky v podobě nervozity či zvýšeného bušení srdce, které jsou často následkem příliš vysoké hladiny kofeinu. Při pití Macha čaje vám nehrozí. Jeden šálek obsahuje asi 70-80 miligramů kofeinu, který se uvolňuje postupně po dobu tří hodin.

Svěží dech
I to je jedním z pozitiv, které vám Macha dodá, a to díky obsahu katechinů, které zabraňují množení bakterií i v dutině ústní.

Spalovač kalorií
Macha čaj pomáhá spalovat tukové buňky čtyřikrát rychleji, než průměrně. Je tedy jakýmsi přírodním prostředkem na hubnutí. Dodá energii před či po cvičení, obnoví buňky těla, uzdraví a sníží hmotnost.

Detoxikační vlastnosti
Díky vysokým hladinám chlorofylu jsou jeho očistné vlastnosti poměrně silné. Pomáhá tak odstranit z těla toxiny a těžké kovy, které jsou v organismu zárodkem pro vážné onemocnění.

Silnější imunita
Aby toho nebylo "málo", Macha má antibiotické vlastnosti, které podporují celkové zdraví a obranyschopnost organismu. Jen jeden jeho šálek vám poskytne značné množství draslíku, vitamínů A, C, železa, vápníku a proteinů.

Všestranný prášek
Macha prášek má přitom široké využití a jeho skvělé ozdravující vlastnosti si nemusíte vyžívat pouze v nápoji. Hodí se do koláčů, ovesné kaše, dobrot z chia semínek a dokonce i zmrzliny.

 

Autor: Martina Dvořáková