I na nosní kapky lze vypěstovat závislost

Každý se jistě setkal problémem zvaným rýma. Tuto nejčastější nemoc řešíme všichni téměř stejně. Skočíme si do lékárny a vybereme si z množství nabízených kapek do nosu. Nosní kapky nám obvykle rychle pomohou. Uvolní otok sliznice, odstraní pocit ucpaného nosu a usnadní dýchání. Ale co když používáme kapky příliš často? Tak jako užíváním jiných léků, můžeme se stát závislými na nosních kapkách. Tento problém se odborně nazývá sanorinismus. 

I na nosní kapky lze vypěstovat závislost

Jak se závislost projevuje a co je vůbec příliš časté používání kapek?
V každé zakoupené krabičce léků najdeme příbalový leták, který nás informuje o daném přípravku - složení, užívání, různé upozornění a podobně. U některých přípravků může dojít ke vzniku závislosti již po 7 až 10 dnech užívání, záleží na konkrétním druhu kapek. Pokud se však přesto rozhodnete používat kapky déle, můžete si poškodit sliznici a vyvolat chronický zánět. Pokud se u vás během dlouhodobého užívání kapek projeví příznaky jako bolest hlavy, závratě, nervozita, poruchy spánku, zvýšený krevní tlak je na čase zvážit, zda se u vás nezačala projevovat závislost na nosních kapkách.

Každé závislosti se člověk zbavuje těžko
Je však možnost zbavit se potřeby užívání kapek? Lékaři a mnozí, co prošli závislostí tvrdí, že to jde pouze s pomocí lékařů, kteří zvolí tu nejlepší alternativu léčení.