I na nosní kapky lze vypěstovat závislost

Každý se jistě setkal problémem zvaným rýma. Tuto nejčastější nemoc řešíme všichni téměř stejně. Skočíme si do lékárny a vybereme si z množství nabízených kapek do nosu. Nosní kapky nám obvykle rychle pomohou. Uvolní otok sliznice, odstraní pocit ucpaného nosu a usnadní dýchání. Ale co když používáme kapky příliš často? Tak jako užíváním jiných léků, můžeme se stát závislými na nosních kapkách. Tento problém se odborně nazývá sanorinismus. 

Jak se závislost projevuje a co je vůbec příliš časté používání kapek?
V každé zakoupené krabičce léků najdeme příbalový leták, který nás informuje o daném přípravku - složení, užívání, různé upozornění a podobně. U některých přípravků může dojít ke vzniku závislosti již po 7 až 10 dnech užívání, záleží na konkrétním druhu kapek. Pokud se však přesto rozhodnete používat kapky déle, můžete si poškodit sliznici a vyvolat chronický zánět. Pokud se u vás během dlouhodobého užívání kapek projeví příznaky jako bolest hlavy, závratě, nervozita, poruchy spánku, zvýšený krevní tlak je na čase zvážit, zda se u vás nezačala projevovat závislost na nosních kapkách.

Každé závislosti se člověk zbavuje těžko
Je však možnost zbavit se potřeby užívání kapek? Lékaři a mnozí, co prošli závislostí tvrdí, že to jde pouze s pomocí lékařů, kteří zvolí tu nejlepší alternativu léčení.