Infekce močových cest

Brusinky chrání před infekcí močových cest. Brusinky jsou vydatným zdrojem vitamínu C a silným přírodním antibiotikem. Obsahují také látky, které brání usazování bakterií na sliznicích, díky čemuž se staly významnou součástí prevence několika onemocnění.

Infekce močových cest

Brusinky pomáhají z těla vyplavovat choroboplodné bakterie. Brusinky jsou nejen vynikající přílohou. Jsou také přínosem v prevenci infekce močových cest, onemocnění žaludku či vysoké hladiny cholesterolu. Pomáhají při průjmech a působí močopudně. Byly součástí kuchyně i lidového léčitelství už ve starém Řecku.
Brusinky jsou vydatným zdrojem vitamínu C (100 gramů brusinek obsahuje 20 miligramů vitamínu C) a studie potvrdily, že jsou silným přírodním antibiotikem. Avšak vzhledem k vysokému obsahu sodíku nejsou vhodné pro lidi s vysokým tlakem a vzhledem k vysokým obsah kyseliny šťavelové ani pro lidi s onemocněním ledvinami.
K výjimečnosti brusinek přispívají rostlinné látky, které brání usazování bakterií na sliznicích. To způsobuje, že bakterie se vyplaví z těla ven dříve, než mohou způsobit infekci.

Podle urologů na infekci močových cest onemocní minimálně jednou v životě polovina žen, přičemž téměř polovina z nich trpí opakovanými záněty. Při opakovaných zánětech je nutno nejprve vyloučit další příčiny problémů, jako je nádor. Nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem jak předcházet opakovaným zánětům, je konzumace brusinek. Schopnost brusinek zabránit usazování bakterií přispívá také k tomu, že se v žaludku neuchytí bakterie, které způsobují vznik vředů v zažívacím traktu.

Jako prevence se doporučuje vypít dvakrát denně nápoj z brusinkové šťávy.
Brusinky také brání usazování bakterií v ústní dutině - žvýkačky, zubní pasty a ústní vody s výtažkem z těchto plodů snižují množství bakterií v ústech, čímž se zpomaluje tvorba zubního kamene, který je hlavní příčinou zánětů dásní. Lékaři doporučují brusinky jako prevenci nebo podpůrný (ne však náhradní!) "lék" během nemoci. Z brusinek se vyrábějí i některé medikamenty.