Jak je to s mateřskými znaménky?

Mateřská znaménka jsou možná ozdobou těla, někdy zase prokletím, podle toho, kde ho máte. Ale jeho estetická vizáž není to nejdůležitější.

Jak je to s mateřskými znaménky?

Mateřské znaménko

Bohužel, mateřská znaménka nám dovedou pořádně zkomplikovat život. Mateřská znaménka jsou v podstatě dost nebezpečná. V létě máme odhalenou podstatnou část pokožky, a tak se může stát, že si znaménko mechanicky poškodíme. Netřeba však hned dělat paniku, ale ani to netřeba ignorovat.

První pomoc

Poraněné místo dezinfikujte klasickým způsobem. Pokud nemáte po ruce dezinfekční sprej, postačí i líh. Pokud z toho místa krvácíte, krvácení zastavte přiložením sterilní gázy a přelepte ji leukoplastí. Pokud je poškozené znaménko na místě, kde očividně hrozí, že bude opět poškozené, raději si ho dejte z preventivních důvodů odstranit. Takovými místy jsou obvykle místa styku spodního prádla se znaménkem, jako podprsenka, tílko, kalhotky či trenýrky. Vyoperované znaménko pošle lékař pro jistotu na kontrolu, takže budete mít naprostou jistotu, zda je vše v pořádku.

Co je znaménko?

Mateřské znaménko je vlastně ohraničená vývojová porucha kůže, případně sliznice. Může se vytvořit kdekoliv na těle. Většina z nich se vytváří během života, některá jsou vrozená. Kožní lékař dokáže dermatoskopem zjistit nejen to, jak vypadá znaménko na povrchu, ale i to, jak se chová uvnitř. Neškodná, nezhoubná znaménka není třeba odstraňovat ani z preventivních důvodů.

Kdy k lékaři?

Pokud jste si znaménko poškodili a ošetřili, neutíkejte hned k lékaři. Znaménko se nedá vyšetřit hned po zasažení a krvácení. Často se i při minimálním odření poraní právě maligní nádory na kůži. Ty na sebe upozorní právě krvácením. Pokud máte pocit, že je to váš případ, navštivte lékaře. Jde o nepravidelné pigmentové, například oválné útvary, které postupně rostou, ať už v místě původních znamének nebo na původně zdravé kůži.

Změna znaménka

Pokud znaménko mění tvar, barvu, ohraničení či velikost aniž by se poranilo, pravděpodobně vám lékař doporučí vyjmutí takového znaménka a přezkum. Při včasném diagnostikování a odstranění budete úplně zdraví. Lékaře navštivte i tehdy, pokud se dosud nečinné znaménko začne chovat jinak. Raději jedna zbytečná návštěva než dlouhodobé léčení.

Rakovina

Vyjmuté znaménko putuje na histologii, kde se podrobně vyšetřuje. Určí se například, zda bylo odstraněno úplně celé. Histologické vyšetření objasní i to, zda neobsahovalo buňky, které by se mohly zvrhnout. Když jsou výsledky dobré, je vše v pořádku. Pokud znaménko vykáže znaky rakovinného bujení, podstoupíte další léčbu na onkologii. Její výsledek je závislý na tom, v jakém stadiu onemocnění je, tedy na hloubce, do které bujení postihlo kůži. Poraněné, podezřelé a nepravidelné znaménko, zejména u lidí ve věku 40 - 50 let, by určitě měl vyšetřit kožní lékař. U mužů jsou podle zkušeností riziková místa poranění zejména na zádech, u žen na holeních.

Autor: Lenka Kostková