Jak naučit staršího člověka používat mobilní telefon, počítač nebo tablet?

Malé dítě ihned pochopí, kde se co zapíná, hlavně to, co bychom rádi nechali vypnuté. Rychle si osvojí funkce vašeho mobilu, televize, přehrávače a další moderní elektroniky. Horší to je s našimi rodiči. Někteří se rádi učí novým věcem, ale většina je těch, kteří tvrdí, že do teď to nepotřebovali a také žili. Jenže, potom mají problém třeba se správou svého účtu, mobilní komunikací a začnou mít i problémy v běžném životě. Jak jim pomoci?

Jak naučit staršího člověka používat mobilní telefon, počítač nebo tablet?

Říká se, že "starého psa" novým kouskům nenaučíte,
není to však úplně tak. Chuť naučit se něco nového, vzdělávat se je dána spíše povahovými vlastnostmi než věkem. I když uznáváme, věk hraje důležitou roli zejména v tom, že člověk si už nezapamatuje některé věci tak rychle, jako v mládí. A samozřejmě, přichází i strach z toho abych něco drahého nepokazil a nezničil tím, že to neumím používat.

Babička se nechce nechat zahanbit vnuky
Moje máma je aktivní důchodkyně. Vždy byla vitální a v šedesáti letech se začala učit němčinu. Ne že by ji potřebovala, pouze se ráda vzdělává. Ona to odůvodňovala zejména tím, že se potřebuje domluvit když jede na nákup do nedalekého rakouského městečka. Myslím však, že to nebyl jediný důvod. Stejně rychle, jako se vrhla na němčinu a předtím na angličtinu, se začala zajímat i o moderní technologie. Nemá problém napsat mi sms, chatovat si na sociální síti a bez problémů posílá e-maily mé sestře, která žije v Kanadě. Máma je prostě aktivní. A jak sama říká "Přece nebudu méně vzdělaná, než moji vnuci, školkaři!" S úsměvem popisuje svou mámu Zdenu její dcera Ivana.

Babička, která rezignovala
Svoji maminku v důchodu má i Martin. Je to úžasná osůbka, která je pro celou rodinu takovým sluníčkem. Jen od ní nečekejte, že vám někdy odepíše na zprávu či e-mail. Martinova máma totiž ignoruje všechny moderní technologie. Nedávno se ji snažil naučit pracovat s tabletem. Dvě hodiny se jí věnoval, vysvětloval, psal poznámky, aby příště věděla jak na to. Výsledek? Po dvou hodinách jí řekl, aby zapnula tablet. A ona mu na to s klidem jejím vlastním odpověděla: "Já jsem to už zapomněla." A tak na delší dobu výuku raději odložil...

Jak naučit staršího člověka pracovat s počítačem, tabletem či telefonem?
1. Základem každé výuky je ochota učit se. Pokud váš otec či matka nemají zájem, raději to vzdejte už na začátku.
2. Pokud jde jen o přechodný strach, ale zájem z druhé strany je, napište postup, jak se se zařízením pracuje. Někdy pomůže i to, když vytisknete print screen obrazovky a do něj rukou zapíšete šipky kde a co zmáčknout v jednotlivých bodech.
3. Zajistěte jim kurz (zvláště pokud jde o počítače), který je určen pro vyšší věkové kategorie.
4. Ujistěte je, že přístroj za žádných okolností nemůže pokazit tak, aby už nikdy nešel.
5. Zkuste jim jednou za týden zadat úkol a nechte jim čas na její vypracování. Například:"Napiš mi to v e-mailu nebo vyfoť mi zahradu (sklizeň) smartphonem a podobně.