Počítač a je dobrý sluha, ale nic se nemá přehánět

Otroci obrazovky riskují své zdraví. Lidé riskují své zdraví tím, že používají chytré telefony, tablety a notebooky i po odchodu z práce. Píše o tom server BBC s odvoláním na britské fyzioterapeutické sdružení. Pokud se práce s obrazovkou stane pravidelnou součástí večerní rutiny, může vést k potížím.

Počítač a je dobrý sluha, ale nic se nemá přehánět

Sdružení upozorňuje, že lidé se stali "otroky obrazovky" a často pracují i během cesty mezi domovem a zaměstnáním nebo po návratu domů. Špatně přitom drží tělo, což může vést k bolestem zad a šíje. Podle odborníků by se lidé měli naučit svá zařízení včas vypínat. On-line průzkum na 2 010 kancelářských pracovištích v Británii ukázal, že téměř dvě třetiny dotázaných pracují i mimo pracovní dobu, a to v průměru dvě hodiny navíc denně. Hlavními důvody pro mimořádnou zátěž jsou přílišné množství práce a polevující tlak během dne. Výsledky jsou velmi znepokojující.

Trocha práce navíc doma se může zdát krátkodobě z organizačního hlediska jako dobrý krok, pokud se stane pravidelnou součástí večerní rutiny, může vést k těžkostem, jako jsou bolesti zad a šíje a také nemoci související se stresem. To platí zejména v případě, že používáte ruční zařízení, a nemyslíte na vaše držení těla. Promluvte si se svým zaměstnavatelem, pokud se cítíte pod tlakem. Nadměrná pracovní zátěž není dobrá pro nikoho. Nejenže přepracovaní zaměstnanci budou sotva v práci výkonní, ale i, pravděpodobně ze stresu z nezvládnutelného vytížení, onemocní.

Když je někdo takový přetížen, že neustále cítí potřebu pracovat další hodiny každý večer v týdnu doma, pak se věci jasně vymykají. Lidé by měli o tomto problému umět mluvit se zaměstnavateli a naučit se své smartphony vypnout.