Neuklízejte hodiny, stačí pár minut, ale pravidelně a okamžitě

I taková běžná věc jako je úklid nám určuje životní styl. Cítíte se dobře v neuklizném bytě? Asi ne! Ale na druhou stranu, kdo z nás radostně zajásá, když musí něco uklidit. Přitom je zajímavé, že nepořádek se dělá mnohem rychleji, než se odstraňuje. Jak si tedy nekazit náladu, ale zároveň nežít v permanentním nepořádku?

Neuklízejte hodiny, stačí pár minut, ale pravidelně a okamžitě

Pár minut
Zapamatujte si pravidlo, že nepořádek se rozhostí po okolí velmi rychle, ale existuje možnost, jak mu v tom zabránit. Je třeba mu zastoupit cestu k rozmnožení hned v začátcích, protože nepořádek plodí nepořádek. Věci, které nejsou na svém místě zabírají prostor jiným a najednou zjišťujete, že vám úklid zabírá hodiny. Někdy však stačí jen věnovat věcem pár minut navíc a bude uklizeno!

Ustlání postele
Ustlat si postel je pravidlo, které v ložnici okamžitě vytvoří pohled na to, že je všechno v pokoji v pořádku. Je to tak. Rozházené peřiny evokují, abyste přimhouřili oči i nad věcmi na nočním stolku. Pokud však vypadá hlavní předmět místnosti v pořádku, už budete snadněji udržovat i okolní prostory.

Dělejte věci hned
Maličkosti. Ukliďte si po sobě ze stolu talíř ihned do myčky nebo do dřezu. Dálkové ovládače dávejte na místo, noviny uklízejte z předsíně, letáky hned vytřiďte. Tyto činnosti vyžadují pár sekund práce navíc, ale v konečném důsledku udrží bydlení na pohled uklizené.

Najděte věcem místo
Pravidlo, že stůl není prostor na odkládání, je základem, pokud chcete mít pocit, že nemáte kolem sebe neustále nepořádek. Je to do jisté míry psychologie. Když vstoupíte do místnosti, kde je čistý stůl, pocit pořádku je mnohem vyšší, než když je na něm množství předmětů.

Nádobí odkládejte hned
Velká kupa nádobí není výsledkem toho, že jste velká rodina, ale znakem lenosti. Pokud si po sobě prostě odložíte talíř, příbor i skleničku ihned do myčky, nebo ještě lépe hned opláchnete a utřete, už nebudete mít dřez tak přeplněný. Navíc mytí talíře po jídle trvá podstatně méně, než mytí nádobí jednou za den.

Odkládejte šaty
Nepotřebují se dlouho vyvětrat. To je jen omluvu na nepořádek. Jakmile šaty svléknete, můžete je rovnou pověsit na věšák. Trvá to jen o sekundu více než když je odhodíte na postel, ale ta odměna pocitu z uklizeného domova nelze vyčíslit.

Uklízejte před odjezdem
Pěkný a útulný domov je o pocitu. Proto se za každou cenu snažte uklidit před odchodem z domu. Je mnohem příjemnější vrátit se do uklizeného, než návrat do domu, kde musíte okamžitě vyhrnout rukávy. Uklizeného domova dosáhnete snadněji, pokud jednoduše při chození prostorem vždy odložíte věci na své místo. Zabijete dvě mouchy jednou ranou a máte uklizeno.
 

Autor: Lenka Kostková