Pravidelný sobotní úklid je přežitek, užijte si sobotu relaxací

Pravidelný sobotní úklid začíná mizet z našich domovů, stejně jako další “úklidové zvyky”. Ale přesto ještě v některých rodinách ho dodržují a otravují tím život i svým potomkům. Stačí, když se pravidelně uklízí celý týden a potom se nemusí strávit den volna úklidem, ale třeba zajímavým výletem.

Pravidelný sobotní úklid je přežitek, užijte si sobotu relaxací

Kde to asi vzniklo?
Udržovat si v domácnosti pořádek, je přirozenou potřebou každé ženy. Nechceme před ostatními vypadat jako líné hospodyňky a nepotřebujeme zažít ani ten špatný pocit, když nás přepadne nečekaná návštěva a my máme všechno vzhůru nohama. Zatímco někdo stíhá uklízet průběžně, takové větší reorganizace se jaksi dostaly na šestý den v týdnu. Kde jsme však přišli k tomu, že to musí být právě sobota a že je do toho nutné vnést takovou pravidelnost? Kořeny tohoto zvyku můžeme hledat zřejmě v těch dobách, kdy začali lidé pracovat v pětidenních intervalech, po kterých přicházely dva víkendové dny volna. Během týdne neměli kdy po únavě z práce čas velmi uklízet a tak si vše nechávali na tyto dny. Jelikož sobotní odpoledne bylo většinou věnováno návštěvám a neděle byla zasvěcena odpočinku a duševním činnostem, logicky z toho vyšlo pracovní sobotní dopoledne. A tak se hned po probuzení pustili všichni členové domácnosti do úklidu, aby měli opět byt v tom nejlepším pořádku.

Nezůstane to jen na vás
Jako dítě jste k tomu všemu přistupovali zřejmě velmi negativisticky. Možná jste si však nedokázali uvědomit fakt, který nyní vidíte z jiné stránky. Úklid totiž většinou leží na bedrech ženské části domácnosti. A jelikož na dcery není spoílehnutí, vše je jen na nás. Kromě kuchtění oběda tak musíme stihnout "dát do gala" i celý byt nebo dům. Zatímco mi už odpoledne padáme od únavy, ostatní členové rodiny srší energií a plánují večerní program. Právě proto je pro vás nespornou výhodou zavést do toho nějakou pravidelnost a rozhodit si jednotlivé povinnosti mezi všechny. Když každý přiloží ruku k dílu, pořádek uděláte rychleji a volný čas zůstane i pro vás. Nenechte se tak využívat a vysvětlete jim to přesně těmito slovy a věřte tomu, že narazíte na ochotu i z druhé strany. Pokud ne, tak si vyložte v některé víkendy nohy na stůl a nechte to na jednom člověku z domácnosti, ať to všechno zvládne ve stejném tempu jako vy. Vždyť i pro vás právě uplynul náročný týden a ráda byste jen ležela a věnovala se svým koníčkům. Na vlastní kůži tak jednodušeji pochopí smysl tohoto rozdělení práce a příště už můžete počítat s pomocí ostatních.

Bez odporu a s odměnou
To nejdůležitější je uvědomit si důvody, pro které jste kdysi úklidové soboty tak nenáviděla i vy. Nedělejte z nich proto odpuzující strašáky a snažte se ke tomu přistupovat s citem. Určitě nestůjte nad dětmi s tím, že jim budete ukazovat vše, co mají ještě dodělat a když to není v pořádku, tak bude následovat nějaký trest. Raději je pozitivně motivujte. Postačí například rozdělit jednotlivé činnosti podle toho, kdo co dělá rád. Takto jim půjde všechno jednodušeji a zbavíte se toho mnohem rychleji. Fungovat by mohlo také pravidlo, že si každý uklidí svůj nepořádek a k tomu mu přidělíte nějakou drobnost navíc. Nalákejte je na nějakou odměnu. Slibte jim, že v takovém případě můžete věnovat více času vaření a připravíte jim nějaké zajímavé menu i s dezertem, protože už nebudete mít na krku tolik povinností. Na menší může platit i společné hraní si v odpoledních hodinách nebo ukryté sladkosti z posledního nákupu, které dostanou jako překvapení.

Odpočinek je přednější
Samozřejmě ne pro každého musí stát úklid v centru pozornosti. Vždyť když se nad tím zamyslíte, tak ty běžné věci zvládnete i během týdne a navíc pokud nejste po celou dobu doma, tak vám nemá ani kdo udělat nepořádek. Uklidíte proto tehdy, když se vám chce a když je to nutné a nemusíte do toho vnášet nějakou rutinní pravidelnost, která každého otráví. Raději si místo toho dopřejte všichni odpočinek a načerpejte síly do nového týdne. Vždyť existuje plno vymožeností, kterými si usnadníte dělání pořádku a nemusíte mu věnovat tolik energie.

Autor: Martina Dvořáková