Opary a jejich účinná léčba

Opary a afty trápí mnoho lidí, k lékaři jdou jen někteří. Až 80 procent lidí někdy v životě mělo na rtech opar, 20 procent z nich vícekrát ročně. Opary jsou projevem infekce virem Herpes simplex. Tímto virem je nakaženo až 80 procent obyvatel. Čtvrtina alespoň jednou za život měla v ústech afty. Lékaře přitom navštíví jen zhruba tři procenta pacientů. Většina lidí spoléhá na samoléčbu, pokud se ale problémy opakují často, je podle kožních lékařů na místě podat antibiotika. Problémy mohou být i příznakem skrytého onemocnění.

Opary a jejich účinná léčba

Lékaře bychom měli vyhledat, když se do oparu dostane bakteriální infekce, objeví se zánět, otok, zvýšená teplota. Celkové antibiotika jsou nutná. Opary jsou projevem infekce virem Herpes simplex. Tímto virem je nakaženo až 80 procent obyvatel. Problém následně spustí horečka, chřipka, emocionální stres a u žen také menstruace. U aft příčina není přesně známa.

Na vzniku se podílí snížená imunita, která souvisí se stresem, nemocí, infekcí nebo únavou. Viníkem může být i alergie na potraviny, příliš kořeněné jídlo a nedostatek vitamínu B12.

Zkušenost z ordinací potvrzují, že se problémy v rodinách opakují. Na opary si zhruba polovina pacientů pořídí volně prodejný lék, ostatní si dávají obklady z černého čaje, meduňky nebo si opar pomažou zubní pastou. Na afty se osvědčil čajovníkový olej.

Podle kožních lékařů na opary pomáhají krémy a gely s virostatiky a nejnověji se objevily také náplasti s léčivými látkami, které urychlují hojení a mají i krycí efekt, takže brání šíření infekce na jiné osoby. V náplastech je výtažek z hlívy ústřičné, červených řas a zinek. Jejich výhodou je i to, že se samovolně rozpouštějí, takže odpadá bolestivé strhávání.

Při léčbě aft se podlekožních lékařů osvědčila celoroční preventivní kúra B komplexem. Nejnověji se dají koupit náplasti s kyselinou hyaluronovou a výtažkem z kůry  kořenovníku obyčejného. Přilepí se na sliznici a postupně se několik hodin rozpouštějí. Účinné látky přitom působí proti bolesti a urychlí hojení.