Proč legendární bylinky?

Již staří Aztékové si vysoce cenili kakaových bobů. V těch dobách fungovaly jako platidlo, jako potrava i jako lék.

Proč legendární bylinky?

Kakaové boby

Kakaové boby se používají v medicíně při zánětech buněčné tkáně, při edémech a při nadváze. Cenili si jich již staří Aztékové a používali je jako potraviny, lék i platidlo. Obsahují známý a využívaný alkaloid theobromin, který působí močopudně a protizánětlivě a má schopnost zcela změnit tělesnou estetiku. Dále se používaly při výrobě čokolády a obsahují theobromin, kofein a fenyletylamin, které mohou působit i jako afrodiziakum. U Indiánů se kakaové boby pálí jako kadidlo. Vydávají při pálení příjemnou vůni, která připomíná kakao. Jako kadidlo vytvářejí kakaové boby pocit bezpečí a erotiky. Děti jejich vůně uklidňuje a pomáhá jim usnout. Kakaové boby se hodí na kadidla lásky a povzbuzení. Mísí se dobře se skořicí a santalovým dřevem.

Malina

Malina se již od středověku využívá na léčení. Dioskurides ji používal při chorobách jater, žlučníkových potížích, průjmu, úplavici a zvenku na ošetření ran. Jako kloktadlo se využívala při bolestech v krku a zánětech dásní a sliznice v ústech. Dnes se maliník využívá jako čaj pro všechny příležitosti. Přimíchává se do čajů pro těhotné ženy a v čínské medicíně se doporučuje jako prostředek k celkovému posílení ženského organismu. Plody se zpracovávají zavařováním. Jak kadidlo se pálí listy maliníku - například jako ochrana před nemocemi a před zlými kouzly. Malina se dobře mísí se sporýšem lékařským (verbenou), pastýřskou kapsičkou, šalvějí, indiánskou šalvějí (sage), levandulí, růží, pomerančovým květem.

Máta peprná

Atlasy léčivých rostlin tvrdí, že máta posiluje mužské semeno a jedno řecké přísloví říká, že ve válce by se neměla máta ani sít, ani sklízet (= mátou vyvolaná žádostivost oslabuje vojáky).Již od antiky se máta pěstuje v Číně a Japonsku. Listy se používaly ve starých časech v medicíně i jako oblíbené kadidlo: čistí a zostřují mysl, uklidňují nervy, odpuzují duchy a démony, a přitahují pozitivní věci. Máta zklidňuje, rozveseluje, ohřívá srdce, zahání strach a přináší vnitřní rovnováhu. Máta peprná navíc vzrušuje a proto se dobře využívá ve spojení s čokoládou. Jako kadidlo se doporučuje při slabé paměti (podporuje koncentraci) a kdysi se používala při mdlobách jako vonná sůl. Její svěží, chladná vůně čistí prostory a dodává jim energii.