Sexy postava po porodu? A proč ne!

Zhubla jste po porodu, ale zůstalo vám bříško? Tuk se v oblasti bříška ukládá vlivem hormonálních změn, způsobených těhotenstvím, ale i nedostatkem spánku po porodu a stresem. Kůže ztrácí elasticitu a vy se začnete vyhýbat pohledu do zrcadla. Poradíme vám, jak se zase dostat do formy.

Sexy postava po porodu? A proč ne!

Tajemství pěkného bříška je ukryto ve správných potravinách!
Nejdůležitější je při redukci břišního tuku postupovat racionálně. Pokud jste čekala zázrak na počkání, zklameme vás. Bez pestré stravy, pohybu a zejména trpělivosti to nepůjde. Pohybu budete mít při miminku víc než dost, ale bez posilovacích cviků na bříško vysněný výsledek nedosáhnete. Trpělivost je důležitá, neboť hubnutí v oblasti bříška je nejtěžší, ale dosažitelné! Nezapomínejte, že kojení je skvělé nejen pro miminko, ale i pro vás. Pomáhá při ztrátě tuku nabytého během těhotenství. Pokud můžete, kojte! Pokud jste se rozhodla, že se se zpevňováním bříška nebudete spěchat, později to může být mnohem náročnější. Proč se vyplatí nezahálet? Sebevědomá a zejména zdravá maminka je zároveň šťastnou maminkou. Cítí to i její miminko. Proto, vzhůru do toho! Čím dříve, tím lépe. Dříve než se pustíte do revize ledničky, ujasněte si pravidla. Hladovka není řešením a nemá dlouhodobou úspěšnost. Jezte pravidelně (ideálně 5 až 6-krát denně) vhodně složená jídla a pijte dostatek tekutin. Hubnutí vyžaduje dostatek sportovní aktivity i odpočinku. Ještě jedna důležitá připomínka - Nedojídejte po miminku!

Co by měl obsahovat váš jídelníček?
Jedno z tajemství štíhlého bříška spočívá v konzumaci ovoce, které obsahuje látky jménem anthokyany. Anthokyany patří do kategorie flavonoidů a odpovídají za barevnost ovoce a zeleniny. Kromě pestrého spektra pozitivních účinků na lidský organismus jsou schopny pozitivně působit na tuk, který se ukládá na bříšku. Nejbohatší zásobárnou jsou hrozny, jahody, borůvky, maliny a višně. Ovoce si dopřejte v dopoledních hodinách a jezte ho pravidelně, ale s mírou. Z mléčných výrobků byste se měla zaměřit na konzumaci nízkotučných produktů v množství asi tří porcí denně. Dopřejte si nízkotučné bílé jogurty, sýry a acidofilní produkty, které vám pomohou s trávením. Mějte na mysli, že tělo potřebuje i nasycené tuky, takže nízkotučným produktem řekněte - ano, mléčným výrobkům bez tuku - ne! Další účinnou zbraní nápomocný při získávání ladných křivek je draslík. Najdete ho v pomerančovém džusu, banánech, luštěninách, sóji, zelí, slunečnici, lískových oříšcích, bramborách a špenátu. Draslík je pomocníkem při odstraňování škodlivých látek z organismu a nezbytný pro přeměnu glykogenu ("nepoužitá" glukóza uložená v játrech a svalech) na glukózu. Proces funguje tak, že při nízké hladině cukru v krvi organismus sáhne po zásobách glykogenu, který draslík přemění na glukózu. Díky tomu jsou buňky dostatečně zásobeny glukózou mezi jednotlivými jídly. Draslík je známý odvodňovacími účinky a pomůže vám i tehdy, pokud vás trápí zadržování vody v organismu.

Co by měla dále obsahovat vaše strava?
Především potraviny bohaté na bílkoviny (kuřecí prsa, krůtí maso, vaječné bílky) a celozrnné produkty (hnědá rýže, celozrnné obiloviny a celozrnná mouka). Bílkoviny disponují několika výhodami - zasytí, organismus potřebuje k jejich spálení více energie než je tomu u tucích a cukrech a co je nejhlavnější, potraviny na bázi aminokyselin (základní stavební prvky bílkovin) jsou méně kalorické. Je dokázáno, že pokud člověk konzumuje dostatek bílkovin, dochází k efektivnějšímu spalování tuku a existuje předpoklad, že ztracené kilogramy se nevrátí. Ve svém jídelníčku preferujte zásadně bílkoviny! Zdroje bílkovin živočišného původu kombinujte s maxi porcí zeleniny. Celozrnné produkty jsou vhodné z několika důvodů. Jedním z nich je fakt, že obsahují hořčík a chrom. Zásluha těchto dvou prvků na hubnutí je opravdu citelná. Bojují proti stresovým hormonu jménem kortizol, působením kterého se tuk ukládá na bříšku (pokud jste stresovaná, organismus vylučuje více kortizolu, který zpomalí metabolismus. Můžete jíst stejně, ale přiberete víc, než když jste v pohodě).Kromě toho chrom ovlivňuje hladinu inzulínu odpovědného za přenos cukru do buněk. Nezapomínejte na nenasycené tuky obsažené v ořeších, olivách, hořké čokoládě nebo lněném oleji. S regulováním úrovně cukru v krvi, který je hlavním důvodem přibírání, pomáhají omega-3 mastné kyseliny, které najdete v tresce, lososu, sardinkách, makrelách, tuňáku nebo vlašských ořeších. Za nápoj vhodný pro redukci břišního tuku se považuje zelený čaj, který obsahuje mnoho cenných látek. Pro štíhlou linii mají význam zejména katechiny. Pro pitný režim využívejte pramenité vody, neslazené bylinkové čaje nebo s mírou ředěné ovocné šťávy.

Pro pevné bříško je důležité cvičení a spánek
S pohybem a cvičením začínejte postupně. Poraďte se s lékařem, abyste si nezpůsobila komplikace. Nejdříve si dopřejte chůzi a nenáročné pohybové aktivity. Později můžete přejít na náročnější aerobní druhy pohybu a kombinovat je s procvičováním břišních svalů. Nejideálnějším cvičením pro pevné bříško jsou "sklapovačky". Známe je všechny, ale nezaškodí stručné zopakování. Lehněte si na záda, pokrčte nohy tak, aby byla chodidla na zemi. Dejte ruce za hlavu a s výdechem zvedněte trup, s nádechem se vraťte do původní polohy. Zpočátku cvičte 3 série po dvacet opakováních a postupně zintenzívňujte. Šikmé břišní svalstvo procvičíte zvedáním trupu do stran. Cvičte alespoň třikrát do týdne. Spánek je pro maminku velmi důležitý. Většina však sklouzne do stavu, že během spánku svého děťátka dobíhá zameškané. Navzdory všem povinnostem zkuste chvilku věnovat sobě a odpočinout si. Ideální čas na relax je během spánku děťátka. Nedostatečný odpočinek způsobuje únavu a podrážděnost, kterou maminky kompenzují jídlem. Po jídle následují výčitky svědomí a stres, který ke štíhlé postavě rozhodně nepovede.


Mohlo by vás také zajímat