Vitamin C v kosmetice zabrání stárnutí pleti a pigmentovým skvrnám

Vitamin C je vitamin zdraví. O tom není pochyb. Ale již není tolik známo to, že je také výborným pomocníkem krásy. Přidává se do pleťových krémů, sér a ampulí. Pokožka se jeho vlivem zpevní, ale také zesvětlí. Výsledkem je pevná, pružná a zdravě vypadající pleť v každém věku.

Vitamin C v kosmetice zabrání stárnutí pleti a pigmentovým skvrnám

Známá fakta
Vitamin C, nebo-li kyselina L-askorbová, je společně s retinolem již roky zastoupen v kosmetických prostředcích. Proč? Protože vitamin C je součástí kolagenu a elastinu, který podporuje pevnost pokožky. Je také účinným antioxidantem, který ničí volné radikály (dráždivé elementy) z okolního prostředí. Nedostatek vitaminu C způsobuje: vyrážky, krvácení dásní a vypadávání zubů. V kosmetických prostředcích není stabilní. Aby byl účinný, je zapotřebí ve vysokých koncentracích.

Nová fakta
Dostatek vitaminu C zabraňuje zanícení pokožky. Takto se redukuje její zčervenanost, pokožka zůstává hydratovaná a jemná. Vitamin C rozbíhá tvorbu tyrosinu, enzymu, který podporuje tvorbu pigmentu a zjemňuje skvrny na pokožce, které se projevují zejména ve stáří. Vitamín C není jen součástí kolagenu a elastinu, ale také podporuje jejich tvorbu.

Vitamin C a kosmetické výrobky
Nejkvalitnější kosmetické séra obsahují 10 - 20 procent vitaminu C. Vitamin C je velmi nestabilní, pokud není v suché formě. Na vzduchu oxiduje, a tak je velmi složité udržet v produktu to správné procento. Právě proto se do krémů dodává společně s vitaminem E, tato směs ale není tak účinná jako čistý vitamin C. Do kvalitních výrobků se v současnosti přidává aktivovaný vitamin C, který má menší molekulární hmotnost, což znamená, že jej pokožka lépe absorbuje. Zoxidované "céčko" je pro pokožku zcela nevhodné, protože v ní zvyšuje množství volných radikálů. Oxidace nastává, jestliže produkt změní barvu, případně je otevřený déle než se doporučuje!

Jak používat kosmetické produkty s vitaminem C
1. Nemějte je otevřené déle než doporučuje příbalový leták
2. Nepoužívejte je prošlé
3. Používejte produkty, které mají několik typů vitaminu C
4. Používejte tzv. aktivovaný vitamin C, zejména tetrahexyldecyl askorbát
 

Autor: Lenka Kostková