Celulitida a zbraně, které jsou nejúčinnější

Celulitida, lidově řečeno pomerančová kůže, je nehezká “ozdoba”, která se spojuje výlučně se ženami. Mužům se vyhýbá, ne protože je ošklivá (argument mužů), ale protože ženy mají jinou strukturu kůže vlivem hormonů, dědičnosti a životního stylu. Postihuje štíhlé, ale i silné ženy všech věkových kategorií. Boj s ní je během na dlouhou trať, přesto se bojovat vyplatí!

Celulitida a zbraně, které jsou nejúčinnější

Lipohypertrofie čili celulitida
Dochází k ní v důsledku dědičnosti, genetických předpokladů snížené zdatnosti lymfatického a žilního systému a podmiňuje ji také nedostatečný pohyb, spojený se sedavým zaměstnáním, nošením vysokých podpatků či dlouhým stáním. Pomerančové kůře svědčí i těhotenství, nadváha a kolísání hmotnosti, špatný pitný režim, užívání antikoncepce, stres, nevyrovnaná strava, nikotin, zhoršující se životní prostředí a vše, co v těle ženy zadržuje vodu. Objevuje se již u dívek v pubertě, po těhotenství a poté v období klimakteria. Před menstruací se již existující celulitida stává nápadnější kvůli zadržování vody v těle. Přestože bezprostředně neohrožuje fyzické zdraví, má moc negativně se odrazit na ženské psychice. Projevuje se především nespokojeností, až odporem k vlastnímu tělu a ovlivňuje duševní pohodu.

Vliv těhotenství
Žena během těhotenství vyprodukuje tolik estrogenu, co "normální" žena za 150 let. Může se je sice zlepšit pleť, ale celulitida se zhoršuje po každém těhotenství. Těhotným ženám se nevyhýbá zejména na bocích, hýždích a stehnech. Kromě pohybu a zdravé životosprávy mohou její tvorbu do určité míry zmírnit i používání masážních přípravků, pokud náhodou žena netrpí nějakou kožní alergií. Během aplikování masážních krémů je však nezbytně důležité pití většího množství tekutin, aby se z těla zároveň vyplavovaly škodlivé látky. Je třeba také počítat s tím, že podobné kosmetické přípravky nezaberou, což může mít na svědomí zejména měnící se hladina hormonů. Po těhotenství je kojení nejpřirozenějším způsobem, jak bojovat a tak trochu zvítězit nad celulitidou. Někteří odborníci tvrdí, že k dosažení viditelných výsledků by bylo třeba kojit ne půl roku, rok, ale nejlépe dva roky.

Jaké zbraně použít
Přestože se celulitidy neumíme zbavit úplně, můžeme alespoň zabránit jejímu zhoršování. V první řadě je třeba zredukovat vrstvu podkožního tuku na postižených místech změnou životního stylu, tedy správnou výživou, pitným režimem a dostatkem pohybu. Pohyb pomůže rozproudit lymfatický systém. Proto se kromě cvičení doporučuje rekreační běh, rychlá dlouhodobější chůze, cyklistika, plavání, aerobik i tanec. Některé pohybové aktivity ale mohou pomerančovou kůru zhoršit, např. tenis či squash, při kterých se často prudce brzdí nebo dochází k náhlým změnám směru, ale i při takových sportech, jako je volejbal, kde se nevyhnete tvrdým doskokům. Uškodit mohou také vysoké statické zátěže v posilovnách. Pokud si najdete čas na cvičení, tak je potřeba provádět ho pravidelně, nejméně třikrát týdně. Cvičební program by měl tvořit cílenou i doplňkovou pohybovou aktivitu. Cíleně cvičte sérii cviků zaměřených na postižená místa a doplňte je plaváním, jízdou na kole a během. Po cvičení přijde vhod vydatná sprcha, střídáním teplé a studené vody s masírováním směrem od nohou k srdci, např. 60 - 80 sekund teplou a 20 sekund studenou vodou. Při odstraňování celulitidy je důležité i správné složení stravy a dostatečný přísun tekutin - 2,5 až 3 litry denně. Vhodná je čistá voda, minerálky s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje. Pokud mluvíme o minimálním příjmu tuků a cukrů, to ještě neznamená, že při omezování tuku nebudete jíst jen mastná jídla a používat přírodní tuky, je třeba omezit i příjem masných výrobků, uzenin, paštik apod. U mléčných výrobků je důležité si všímat obsah tuku a dát přednost nízkokalorickým. Kromě toho se tuk a cukr nacházejí i v moučných výrobcích, pečivu, sušenkách, zákuscích, ale také v bonbonech a čokoládě. V pravidelné konzumaci potravy by tedy měla mít dominantní postavení rostlinná potrava. Zeleninu je třeba konzumovat v syrovém stavu a z ovoce raději upřednostněte to s nízkým obsahem energie a cukru - kiwi, grep, jahody apod. A konečně, nezapomínejte, že celulitida je chronický stav, a proto vyžaduje pozornost, pravidelnost, permanentní péči a zejména celkovou léčbu. Tedy nestačí, koupit si drahý krém, který má ve svém popisu to, jak odstraní celulitidu do několika týdnů.