Chcete zlepšit své celkové zdraví? Začněte jíst superpotravinu jménem borůvky!

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o výživu, dobře ví, že pomeranče obsahují bohaté množství vitaminu C nebo že jsou banány bohaté na draslík. Málokdo už si ale uvědomuje, že existují potraviny, které přirozeně rostou i v našich končinách, a v mnoha ohledech dovedou lidskému tělu pomoci mnohem více než známé exotické ovoce. Přesně takovou potravinou jsou například borůvky, které sice sklízíme jen pár měsíců v roce, ale v obchodě je najdeme po celý rok. 

Chcete zlepšit své celkové zdraví? Začněte jíst superpotravinu jménem borůvky!

Borůvky

Právem patří mezi takzvané superpotraviny, což je označení pro potraviny, které se vyznačují vysokým obsahem zdraví prospěšných látek, jako jsou například vitaminy a minerály. Jejich zásluhou vám mohou borůvky pomoci zlepšit vaše celkové zdraví, a to hned v několika ohledech. Jaké to jsou?

Snižují krevní tlak a posilují srdce a cévy

Hlavní výhodou pravidelné konzumace borůvek je bezesporu jejich vliv na kardiovaskulární zdraví. Studie v těchto ohledech zatím zaostávají, takže se nejedná o stoprocentně prokázané informace. Nicméně ty, které prozatím proběhly, se ve výsledcích vesměs shodují. V jedné z nich se po osmi týdnech užívání 50 gramů čerstvých borůvek denně u pacientů snížil krevní tlak o 4 - 6 %, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Za benefity, které borůvky přinášejí kardiovaskulárnímu systému, můžeme vděčit zejména antioxidantům, které se nazývají antokyany. Právě ony dodávají borůvkám jejich sytě modrou barvu, stejně tak jako dalším druhům ovoce a zeleniny, jako je černý rybíz nebo červené zelí. Jeden z provedených výzkumů ukázal, že u lidí s nejvyšším příjmem antokyanů se snížilo riziko vzniku infarktu o 32 %.

Pozitivně ovlivňují zpracovávání cukrů

Na rozdíl od jiných druhů ovoce je množství cukru obsažené v borůvkách dost přiměřené. V jednom hrnku, tedy cca 150 gramech, se nachází pouze 15 gramů cukru, což zhruba odpovídá jednomu menšímu jablku nebo pomeranči. Borůvky navíc pomáhají cukr zpracovávat mnohem efektivněji, a to díky již zmíněným antokyanům. Studie ukazují, že zmírňují inzulinovou rezistenci a metabolismus glukózy.

Pomáhají při léčbě infekce močových cest

Pravděpodobně nejznámější potravinou, která působí blahodárně na močové cesty, jsou brusinky. Nicméně borůvky jsou jejich blízkými příbuznými, díky čemuž obsahují podobné látky, které s infekcemi močových cest taktéž výrazně pomáhají. Tyto látky totiž mají antiadhezivní vlastnosti, což znamená, že aktivně brání usazování bakterií v močových cestách, díky čemuž rovnou dochází k jejich vylučování.

Výhodná cena kanadských borůvek

Zaujaly vás zdravotní benefity borůvek, ale bojíte se, že jejich nákup příliš potrápí vaši peněženku? Tak to vás jistě potěší, že kanadské borůvky za výhodnou cenu nabízí Lidl leták příští týden, a to konkrétně na straně číslo 20. Za balení o 300 gramech zaplatíte pouze 49,90 Kč, takže si nejen pochutnáte, ale také výrazně ušetříte. 

Mražené lesní ovoce

Ve stálé nabídce má řetězec Lidl také mražené lesní ovoce, jehož součástí jsou kromě borůvek také maliny, jahody a ostružiny. To pak můžete jednoduše nasypat do smoothie nebo třeba ovesné kaše bez toho, aniž byste si museli dělat starosti s umýváním a probíráním jednotlivých kousků. Když si navíc počkáte, až ho bude mít Lidl leták v akci, můžete si udělat zásoby na několik měsíců dopředu.