Cvičení bootcamp

Bootcamp je skupinový dril pro fyzicky zdatnější jedince. Jedná se o intenzivní kruhový skupinový trénink vycházející z vojenského konceptu. Myšlenka vznikla v Austrálii. Originální bootcamp je měsíční dril, cvičí se pravidelně 2-3 krát do týdne. Po měsíci stráveném ve skupince s týmiž lidmi by měl být viditelný výsledek.

Cvičení bootcamp

Jsou různé formy bootcampů - original bootcamp, vital bootcamp (pro začátečníky), plavecký bootcamp a podobně. Bootcamp odbourává tuky, zpevňuje postavu a zlepšuje kondičku. Výbušný bootcamp, který vychází z vojenského konceptu, se více hodí do exteriéru. Má to své výhody, počínaje čerstvým vzduchem, velkým prostorem a překážkami, které nabízí příroda. Dají se využít překážkové dráhy-výběh do kopce, po schodech, sklapovaček, kliky, dřepy a výskoky a mnoho dalších možností. A o tom boot camp je. Cvičení s vlastní váhou a dril, dril a dril.

Podmínky v tělocvičně lze označit také jako "bojové". Je ale to východisko z nouze. Tělocvična je malá a je třeba si vystačit s fitnessovými pomůckami.  Využívají zejména ty, u nichž se musí zapojovat svaly vestoje-balanční plošina BOSU, expandry, medicimbaly, balanční vaky naplněné vodou, míče,…Aby si lidé nespojovali posilování jen se železnými stroji. Trénink s nimi je za funkčnější, zapojuje se více svalových partií.

Hodina bootcampu venku nebo uvnitř, má stejnou strukturu. Začíná rozehřátím aktivnější formou: rozběh a skoky, využívá se i běžecká abeceda. Pokračuje se kroužením, dřepy, výskoku, podlézačkami,…. Na závěr nechybí strečink. Hudba v interieru má být povzbuzující, hbitá a rychlá, aby při ní člověk "neusínál". Vhodný je rap.

V čem je bootcamp jiný než aerobic? Oslovuje převážně lidi, kteří si rádi "máknou". "Není třeba si pamatovat složité sestavy jako při aerobiku, ani umět tancovat. Zacvičit si, vypotit se, i se užít si. Instruktor by měl motivovat, povzbuzovat a vyburcovat cvičence ke stále lepším výkonům. Jsou trenéři, kteří do boot campu vnášejí více atletiky-ti pracují s žebříky, překážkami, jiní zas do boot campu vnášejí více hry.

K výhodám bootcampu patří budování týmového ducha. Cvičenci se již znají a navzájem se povzbuzují. V exteriéru se sestavují i skupiny, které mezi sebou soutěží. Hecují se, která bude lepší. Na trenérovi závisí, aby to cvičenec nevzdával. Dobré je, pokud křičí, povzbuzuje, odpočítává.

Bootcamp se doporučuje fyzicky zdatnějším jedincům. Boot camp je pro ty, co melou i z posledního, nepřekáží jim, pokud se zapotí a potřebují z hodiny odejít s dobrým pocitem, že udělali něco pro sebe.