Děti, které trpí obezitou mají vysoké riziko srdečních chorob

Obézní děti mají tepny, jako 45 letí. Američtí vědci zjistili, že obézní děti mají o 30 let vyšší " vaskulární věk ". Ukazuje se také, že děti z tuku "nevyrůstají " a mění se na obézní dospělé. Dětská obezita není "neškodná záležitost ". Obézní děti mají už v deseti letech tepny v takovém stavu, jakoby měli 45 let, přičemž vykazují abnormality srdce, které výrazně zvyšují riziko srdečních chorob. Uvádějí to studie amerických vědců, které byly představeny na konferenci Americké srdeční asociace (AHA) .

Děti, které trpí obezitou mají vysoké riziko srdečních chorob


Jak říká stará moudrost, jste tak staří, jak staré jsou vaše tepny. Toto by měl být varovný signál. Studie mimo jiné zjistila, že nadváhou trpí asi třetina amerických dětí a pětina je obézních. Mnozí rodiče si myslí, že jak budou děti stárnout, "dětský tuk" se rozpustí. Ale výzkumy ukazují, že z obézních dětí vyrostou obézní dospělí s vyšším rizikem srdečních onemocnění.

Obezita dětí a dospívajících není neškodná. Vědci se zaměřili na problém, zda je možné zaznamenat rané změny poškození oběhového systému u dětí. S pomocí ultrazvuku měřili tloušťku stěny hlavní krční tepny 70 dětem ve věku 10 – 16 let. Téměř všechny neměly v pořádku hladinu cholesterolu a mnohé byly obézní. Nikdo přesně neví, jaká hrubá by měla být stěna tepny desetiletého dítěte, protože děti nejsou pravidelně vyšetřovány na choroby srdce; ale vědci vědí, že tyto tepny by neměly vypadat, jakoby patřily mnohem starším a větším lidem. Při srovnání s tabulkami vypracovanými pro 45 leté pacienty, kteří taková vyšetření podstupují často, vědci zjistili, že "vaskulární věk" zkoumaných dětí byl přibližně o 30 let vyšší než věk skutečný.