Jak vypadají vaše uši? Vrásky na nich jsou důvod k preventivní prohlídce!

Srdce je životně důležitý orgán, o který ale málo pečujeme. Vědomě ho zatěžujeme nesprávným způsobem stravování, nedostatkem spánku, ale i nikotinem a alkoholem. Potom se není čemu divit, když nás postihne větší či menší srdeční příhoda. A jak poznat, že srdce volá o pomoc? Vědci přišli s tvrzením, že to může být i pomocí příčné rýhy na uchu tzv. Frankovým znamením.

Jak vypadají vaše uši? Vrásky na nich jsou důvod k preventivní prohlídce!

 

Jak vypadá vaše ucho?
Zdobí ho jen náušnice, nebo i rýha? Předpokládá se, že ucpání tepen, které zvyšuje riziko mozkové příhody, vede i k nedostatečnému prokrvení ušních boltců. To způsobí ztrátu pružnosti a následně i viditelné rýhy. Izraelští vědci, kteří na to přišli, se domnívají, že lékaři by měli zvážit přidat tento faktor do seznamu, který zahrnuje klasické rizikové faktory pro rozvoj cévní příhody.

Stárnutí nebo signál mozkové příhody?
Ne všichni odborníci však rýhy na uších považují za tak alarmující. Podle nich jde jen o přirozené znamení přibývajících let. Ve studii publikované v časopise American Journal of Medicine ale výzkumníci zjistili, že 78 z 88 pacientů, kteří utrpěli infarkt, tedy 88%, mělo na ušních lalocích rýhy. Platilo to i na 112 ze 153 pacientů, tedy 73%, u kterých se vyskytla jen mozková příhoda.

Rýhy se považují za podezřelé už déle
Už dřívější výzkum spojoval rýhy na uších s vyšším rizikem srdečního infarktu. Ze vzorku 800 lidí mělo 77% z těch co prodělali srdeční infarkt, rýhy na uších. Naproti tomu mezi těmi, co infarkt neprodělali, mělo rýhy pouze 40%.

Frankovo znamení
Označení rýh jako "Frankovo znamení" souvisí s tím, že už v roce 1973 si americký doktor Sanders T. Frank všiml, že rýhy na ušních lalůčcích se běžně vyskytují u mladších pacientů s anginou pectoris. Kromě teorie, že záhyby naznačují ucpané tepny, je další možností, že jsou znakem zrychleného stárnutí. Odborníci ho zatím nepovažují za jednoznačný rizikový faktor. Nová studie naznačuje jejich spojitost se zvýšeným rizikem mozkové příhody, ale k posouzení jejich důležitosti jsou nutné ještě další odborné studie.

Autor: Lenka Kostková