Ječmen nahý nejen zasytí, ale také účinně bojuje proti nemocem a stárnutí

Ječmen nahý je odrůda ječmene, která má bohatou tradici. Již v antice sloužil k posilování bojovníků před zápasy. Časem se na něj pozapomnělo, ale zase se k němu vracíme. Nejenže je chutný, je i zdravý a navíc i levný. Pomáhá proti civilizačním chorobám, v péči o pleť a také udržet štíhlou linii. Tak co, dáte si třeba výbornou kaši?

Ječmen nahý nejen zasytí, ale také účinně bojuje proti nemocem a stárnutí

Návrat ztraceného hrdiny
Naši předkové považovali ječmen za velmi důležitý prvek stravování. Tato plodina nasytí i chlapa, ale zároveň je extrémně zdravá. Pokud budete ječmen konzumovat pravidelně, snižujete možnost onemocnění rakovinou a zvyšujete obranyschopnost organismu. Navíc si i pochutnáte.

Zřídlo glukanu
O glukanu se mluví stále více v souvislosti s hlívou ústřičnou, ale i ječmen je přirozeným zdrojem tohoto nestravitelného polysacharidu ovlivňujícího hlavně obranyschopnost organismu. Ve srovnání například s ovsem, rýží nebo prosem má ječmen nejvyšší obsah beta-glukanů. Tak se stává obilným favoritem v podpoře imunitního systému.

Proti rakovině i cholesterolu
Ječmen a jeho účinky jsou neustále pod drobnohledem vědců a mnoho nezávislých studií již dnes prokázalo, že ječmen snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Co je však ještě zajímavější, jeho vláknina preventivně působí na onemocnění trávicího traktu včetně rakoviny tlustého střeva, které je u nás velmi rozšířeným neduhem. Rozpustná vláknina má schopnost střevo vyčistit skutečně precizně a tím se ječmen stává přirozeným prostředkem proti zácpě a uleví i při žaludečních vředech.

Pro krásné vlasy a mladou pleť
Zdraví je nejdůležitější, ale ječmen podporuje kromě něj i šarmantní vzhled. Potlačuje tvorbu akné, zánětlivých procesů na kůži a zabraňuje šedivění vlasů. Díky obsahu vitaminu B, E, kyseliny pantothenové, draslíku, fosforu, hořčíku a manganu podporuje zdravý, svěží a mladistvý vzhled pokožky.

Skvělý začátek i vhodná svačina
Ječmen je vynikající alternativou k snídani, zvláště pokud si ho připravíte ve formě kaše například s ovocem, nebo uvařený se zeleninou je skvělá svačina i oběd. Vyklíčený ječmen je živou potravinou, která velmi rychle rozproudí energii v těle a zasytí. S nízkým obsahem cukrů od 1 - do 5% a vysokým podílem bílkovin s vlákninou je skvělým jídlem, ze kterého se prakticky nepřibývá. I proto ho mají hlavně ženy ve velké oblibě.

Autor: Martina Dvořáková