Marihuana je vhodná k podpůrné léčbě některých onemocnění

O účincích marihuany kolují doslova legendy. Jedni ji vidí jako všemocnou, léčivou a nenávykovou. Druzí tvrdí, že tomu tak není. Zastánci jedné i druhé teorie jsou přitom i z řad lékařů. Každopádně tato "lehká" droga tady je, a je třeba se s ní legislativně vyrovnat. Proto neustále probíhají nové a nové výzkumy.

Marihuana je vhodná k podpůrné léčbě některých onemocnění

Léčivé účinky marihuany

O léčivých složkách marihuany se dlouho spekulovalo. Nakonec se několik zemí ve světě rozhodlo legálně využívat složku konopí na zpomalení účinků například roztroušené sklerózy nebo zmírnění bolestí při nádorových onemocněních. Po měsících či dokonce letech spekulací, zda složka konopí, která se pro léčebné účely využívá, přináší pacientům vedlejší účinky, dospěla objektivní Světová zdravotnická organizace k závěrům, že je neškodná.

Démonizována

Marihuana se dlouhé desítky let pěstuje na technické a zdravotnické potřeby - konopná mast, čaj a oblečení. To vše se ze zelené rostlinky dá využívat. Medicína však pokročila, a začaly se zkoumat i léčebné účinky rostliny, která se v sušeném stavu často využívá jako lehká droga. Kolují o ní doslova báje, hlavně o jejich halucinogenních účincích a zejména o závislosti. To se však medicínsky nikdy nepotvrdilo.


Vedlejší účinky marihuany

Světová zdravotnická organizace se podrobně věnovala zejména vedlejším vlivům složky marihuany využívané jako podpůrnou léčbu. "Nedávné studijní důkazy explicitně dokazují, na základě pokusů na zvířatech a lidech, že marihuana má terapeutické vlivy na kvalitu záchvatů při formách epilepsie a souvisejících stavů," vyjádřila se organizace WHO (Světová zdravotnická organizace). Na druhou stranu psychologové a psychiatři tvrdí, že kouření marihuany není zcela neškodné a podílí se na propuknutí schizofrenie a dalších psychických poruch.

Na závěr

Zmiňovaná studie není doporučením, aby zdraví lidé kouřili marihuanu. Je to pouze využití této rostliny k léčebným účelům. Určitě by se marihuana neměla dostat do rukou mladistvým, dětem a řidičům!

 

 

Autor: Lenka Kostková