Nejlepší recept na lepší život a štíhlou postavu

Připravujete si svačiny? Slangově se toto domácí balení nazývá “sebák”, tedy jídlo s sebou a ne všichni jsme ochotni se jeho přípravou zabývat. A výsledkem bývá to, že si potom cestou koupíme, co nás právě napadne a neřešíme, zda je to zdravé, tučné, sladké či zbytečně kalorické. Nebo je tu další nezdravá alternativa, prostě nesvačíme vůbec.

Nejlepší recept na lepší život a štíhlou postavu

Zdravé a chutné svačiny
Říká se, že šťastný život tvoří umění, těšit se z maličkostí. Tak proč toto pravidlo neaplikovat do každodenních drobností například tak, že se naučíte připravovat si zdravé a chutné svačiny? Má to hned několik výhod. Naučíte se něco nového, v práci si pamlsky vychutnáte spolu se svými kolegy, tedy utužíte i vzájemné vztahy a hned je život krásnější. Nemluvě o tom, že svačiny mají své opodstatnění zejména z hlediska udržení si zdraví a štíhlé linie.

Ten, kdo svačí, lépe žije
Svačiny jsou pro vás zásadní, pokud chcete zhubnout nebo si udržet hmotnost. Některé výzkumy potvrdily, že ti, kteří jedí pravidelně, příjmou během dne méně kalorií než ti, kteří svačinu ignorují. Je to hlavně proto, že konzumace svačiny pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a navíc organismus má dostatek energie na to, aby mohl v práci nebo ve škole podávat slušný výkon. Svačina je velmi důležitým jídlem, protože dodává organismu tzv. prodlužovací energii. Tedy má za následek prodloužení energie ze snídaně. Pokud je přijata v optimálním množství a z optimálních potravin, udrží energii organismu na tzv. energetické vlně, tedy nespadne úplně na dno a organismus nebude vyčerpaný až do oběda. To znamená, že na jedné straně je svačina důležitá pro udržení energie potřebné pro vyšší výkon organizmu, na druhé straně ho rozhýbe, tedy šlape na vyšší obrátky. Svačina však musí mít své zásady, kterých je třeba držet, jinak může mít přesně opačný efekt.

Pozor na nezdravé pamlsky
Co se stane, pokud si dáte sladké bílé pečivo, přeslazenou limonádu nebo pořádnou čokoládovou tyčinku? Vaše tělo dostane pořádně zabrat. Tyto nezdravé pamlsky rapidně zvýší úroveň krevního cukru. Tomu se samozřejmě organismus brání tak, že vyloučí inzulín, který způsobí pravý opak. Tedy za chvíli nastane radikální pokles úrovně krevního cukru spojený s hypoglykémií. Hypoglykémie se projeví únavou, bolestí hlavy, nedostatkem energie a neovladatelným hladem. To znamená, že tělo se bude snažit hladinu cukru zvýšit a vy s největší pravděpodobností sáhnete opět po něčem nezdravém. Tento kolotoč se může opakovat několikrát za sebou a vy ani nevíte jak, zkonzumujete obrovské množství kalorií, ale budete stále hladoví a vyčerpaní.

Jak si vybrat vhodnou svačinu?
Nezdravé mlsání tedy vašemu organismu nepřinese absolutně nic prospěšné. Proto je důležité vybrat si zdravé a chutné svačiny, samozřejmě s ohledem na stanovený cíl, protože jinou svačinu zvolí žena, která se snaží zbavit obezity a jinou muž, který absolvuje několik tvrdých tréninků týdně. Zcela nevhodné jsou běžné sladkosti, jako čokoláda, zákusky, sušenky, bílé pečivo či slané pochutiny. Naopak za vhodnou volbu se považuje například ovoce (včetně sušeného), zelenina, celozrnné pečivo, obilné kaše, oříšky, semínka, mléčné výrobky atd. Konkrétně si tedy na svačinu můžete dopřát například velkou porci ovocného salátu s oříšky, tvaroh s ovocem a semínky, celozrnnou bagetu s arašídovým máslem a ovocem nebo chutné jablečno-mrkvové smoothie s chia semínky. Pokud máte více času, připravit si můžete i chutné lívance z ovesných vloček, nebo si pochutnat na jablečném štrúdlu ze špaldové mouky nebo sladké pohankové kaši či jáhlové nákypu. Chuťovým pohárkům lahodí i celozrnné muffiny s ovocem. Možností je opravdu nepočítaně. Stačí popustit uzdu fantazii a dát se do přípravy chutných pochoutek ke svačině. Pokud máte malý kolektiv, můžete se domluvit tak, že se budete v přípravě zdravých svačin střídat.