Jak na bolesti zad?

Jak si pomoci při bolestech zad? Záda mají čtyři kritická místa, která bolí nejvíce a nejčastěji. Projevy bolesti se v každém případě liší, také způsob jejich odstranění je jiný. Nejproblematičtější oblast na páteři je křížová oblast.

Jak na bolesti zad?

Když bolí krční páteř.

Bolesti krční páteře se projevují ztuhnutím šíje, vyvolané zablokováním jednotlivých obratlů a následným ztuhnutím okolních svalů. Provází je i bolest hlavy, která začíná za krkem, pokračuje přes zátylek a končí se za očima. Problémy s krční páteří způsobuje nadměrné sezení za počítačem a jednostranné přetěžování této oblasti. Pozor je třeba si dát i na průvan. Odstranit bolest pomáhá zdravotní límec, který fixuje svaly. Pokud je bolest velká, mohou se užít volně prodejné léky proti bolesti. Krk může rozhýbat i fyzioterapeut nebo masér, nikdy to však nezkoušejte sami.

Stlačený nerv.

Bolesti krční páteře se v tomto případě projevují bolestmi šíje, brněním nebo i ochrnutím horních končetin. Nervy procházejí otvory v páteři. Tyto mohou ve starším věku zarůstat a nervy se tak stlačují a bolí. Taková bolest krční páteře postihuje především starší pacienty. Na bolest lze užít některé z nesteroidních antirevmatik nebo léky proti bolesti. Opravdu odstranit bolest dokáže jen lékař, který přesně určí léčbu. Často bývá nutné nošení zdravotního límce nebo operace.

Bolesti kříže.

Tato část páteře je snad nejproblematičtější. Podle intenzity bolesti lze rozeznat, zda máte páteř v tomto místě zablokovanou, nebo jde o problém s plotýnkami. Zablokovat páteř v tomto místě si můžete nevhodným pohybem, jednostrannou zátěží například při sportu, ale i při nachlazení. Projevuje se silnými bolestmi v bedrech, které jsou cítit při každém pohybu, ale nevystřelí do končetin. Pokud se vám to stane, první pomoc je: užijte prášek proti bolesti a zůstaňte v klidu. Odblokovat postižené místo vám pomůže fyzioterapeut, anebo lékař. O napravení se nepokoušejte sami, může se vám podařit pravý opak. Úlevu přináší i odborná masáž.

Pokud však bolesti křížové páteře způsobuje posunutá a vypadlá plotýnka, máte větší problém. Projevuje se silnou bolestí v bedrech, která vystřeluje do nohy. Ta se těžko vrací do původní polohy. Můžete mít problém narovnat se, pokud jste se předtím sklonili, můžete přestat cítit, že potřebujete močit, noha vám může začít úplně ochrnovat. Plotýnka se nejčastěji vysune při prudkém pohybu, například předklonu. V takovém případě je třeba co nejrychleji vyhledat lékaře, nejlépe neurologa. Stav se léčí klidovým režimem a léky proti bolesti, v některých případech je nezbytná operace. Záda se nesmí v žádném případě podomácku napravovat, neboť hrozí ochrnutí.

Když bolí hrudní páteř.

Velmi často se bolesti páteře objevují i ​​v místech, kde krční páteř přechází do hrudní. Bolesti se projevují v podobě bolesti tohoto místa, ale i pálením ve střední části páteře, přidružit se mohou i potíže s dýcháním nebo píchání u srdce. Hrudní páteř se může zablokovat špatným pohybem, zátěží při sportu nebo práci, dlouhým sezením ve špatné poloze. Při takových bolestech je nezbytné vyhledat lékaře, protože vůbec nemusí jít o zablokovanou páteř, ale o infarkt. Lékař by měl proto nejprve vyloučit možnost, že jde o srdeční příhodu, a až pak se věnovat páteři. Mnoho lidí se zase naopak při takových bolestech zmocní panika, že mají infarkt. Pokud jde o blokádu zmíněného místa, pomáhají odborné masáže, rehabilitace a napravení páteře. Na zmírnění bolesti lze použít lokální krémy a léky proti bolesti.