Ochrana před nechtěným těhotenstvím a pohlavními chorobami

Ochrana před početím, ale i pohlavními nemocemi, to je velice diskrétní, ale i velice důležité téma, kterému se nevyhne žádný začínající vztah. Kdo o něm začne první mluvit a proč?

Ochrana před nechtěným těhotenstvím a pohlavními chorobami

Pokud to navrhne žena
Pokud jste na začátku vztahu, určitě netoužíte hned po miminku, potřebujete se trochu poznat. Momentálně však neužíváte antikoncepci a v dohledu ani neplánujete. V tom případě trvejte na tom, aby se chránil on. Lze toho dosáhnout, jen někdy je to těžký oříšek (ne každý muž sdílí názor, že prezervativ mu v sexu nepřekáží). Každopádně však, trvejte na svém.

Pokud to navrhne muž
Pokud to navrhne muž, většinou mu jde o to, aby se chránila žena. Přemýšlí asi takto: Užívat léky je přece jednoduché, ne drahé, ale hlavně strašně pohodlné! I v tomto případě však bude opatrný, protože netuší, zda žena bude léky užívat pravidelně, jestli nemá něco "za lubem". A aby si byl zcela jistý, bude raději zároveň praktikovat tzv. přerušovaný sex.

Pokud muž je ticho
Jednou z možností, která je však poněkud egoistická (ačkoli to tak muž myslet nemusí) je, když si muž bez debaty před pohlavním stykem nasadí kondom. Neptá se ženy, jestli to tak chcete (neboť i ženě může prezervativ překážet). Jednoznačně vám však tím dá najevo, že se na toto téma zkrátka nechce bavit. A může tím říct ještě něco jiného. Například, že nechce miminko (alespoň v dohledu), ale také tím může sdělovat něco o své zodpovědnosti.

Důležité téma
Možná, že toto téma nebude jednoduché. Budete si muset společně vysvětlit pro a proti ochraně, proč odmítáte ten který návrh. Pokud máte vážný důvod, trvejte na tom. Například, pokud žena trpěla silnými bolestmi hlavy nebo přibírala z antikoncepce, měla by stát si za tím, že ji už nechcete. Rozdíl je však v tom, jaký názor na případného potomka má žena a muž. Ovšem, pokud již ženě tikají biologické hodiny a uvítala by například i takovou malou "nehodu", určitě nebude trvat na ochraně a bude jí tím pádem víceméně lhostejná.

Rada
Dobrá rada zní: Na začátku vztahu si sami pro sebe zhodnoťte, zda je pro vás ochrana důležitá. Promyslete si, jaký k ní zaujímáte postoj, neboť toto téma rozhodně přijde na řadu. Málokdy totiž bývá někde v pozadí. Partneři málokdy začnou spolu pohlavně žít, aniž by o tom promluvili a aniž se nějakým způsobem chránili.

Autor: Martina Dvořáková