Opar neléčí zubní pasta, ale virostatická mast

Opar je bolestivé virové onemocnění, které se někomu vyhýbá, jinému se objeví občas, ale jsou i lidé, na které si doslova zasedl. Většinou je potom třeba hledat příčinu v oslabené imunitě nebo pátrat po onemocnění, které by mohlo s častým výsevem oparů souviset.

Opar neléčí zubní pasta, ale virostatická mast

Herpes simplex - virus, který má opar na svědomí
Bolavé puchýřky na rtech vyvolává virus. Zatímco u někoho se objeví jen jednou za čas, jiného trápí velmi často. Postižené místo nejprve svědí a tehdy je ještě čas rychle zakročit!

Herpes se objeví, když máte oslabenou imunitu
Proč je tomu tak? Vyléčíte si herpes na rtech i bez návštěvy odborníka? Podle statistik se s herpesem setká asi devadesát procent dospělé populace. Po prvním projevu přežívá virus v těle celý život. Pak se může lokálně projevit kdykoliv.

Bolestivé puchýřky
Bolestivými puchýřky se projeví u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém. Herpes se může na rtech, ale i genitáliích, objevit nejen při chorobách, ale i po stresu či před menstruací. Pod jeho vznik se často podepíše i přílišný chlad nebo naopak sluneční paprsky. U někoho se opravdu projeví jen jednou za život, jiný ho má častěji. Lokální léčbu takzvaným virostatickými mastmi či gely začněte co nejdříve. Než se vám objeví puchýřky, budete pociťovat na postiženém místě pnutí, pálení nebo svědění. Kromě toho sáhněte po vitaminech. Ideálně pro B-komplex, vitamin E a C.

Dva týdny jsou hodně
Běžné, malé herpesy, které se objeví párkrát zimu, nevyžadují návštěvu odborníka. Pozornost je třeba zbystřit, když se puchýře rozšíří na větší plochu kolem úst, případně až na nos. Lékaře vyhledejte i v případě, kdy se interval mezi jednotlivými výsevy pohybuje kolem dvou týdnů. Je to příliš častá frekvence. V tomto případě je již potřeba imunologické vyšetření. Tehdy nastupuje dlouhodobá léčba virostatiky. V tomto případě už jde o tablety. Činnost narušeného imunitního systému se zároveň podporuje i pomocí speciálních vitaminů.

Postiženou kůži nepřesušujte, nelíbejte se
Přestože odborníci tvrdí, že když je člověk zdravý, nemusí herpes "chytit", s puchýřky na rtech raději nikoho nelíbejte. Není to nejlepší nápad jak otestovat něčí imunitu. Zubní pasta hojení herpesu neurychluje. Mentol v některých produktech příjemné chladí a zmírňuje pocit pálení, avšak postižené místo pouze vysuší. Herpes však o to snadněji praská a následně krvácí. Na ošetření jsou vhodnější virostatické mastičky, které herpes promastí. Hojení vyžaduje trpělivost. Bohužel, někdy se prasknutí strupů nedá vyhnout. Dobrým pomocníkem na opary je i speciální náplast. Hojení jemné pokožky můžete v závěru léčby podpořit pupalkovým olejem. Pomoci může i odvar z meduňky nebo měsíčku lékařského. Léčba oparu na rtech trvá v průměru deset dní.

Autor: Lenka Kostková