Péče o pleť od narození po boj s časem a výskytem vrásek

Nejrůznější krémy, gely, pleťové oleje a emulze nás provázejí celým životem. A tak jako celý život nenosíme dětské oblečení, stejně tak se mění i používaná kosmetika. Jinými slovy, co prospívá miminku, mamince sice nevadí, ale žádné velké účinky to její pleti nepřinese.

Péče o pleť od narození po boj s časem a výskytem vrásek

Do 10. let
Dětská pleť je ještě dostatečně hydratovaná, čistá a vypnutá. Nepotřebuje výjimečnou péči, ale dvakrát za den (ráno a večer) bychom ji měli natřít krémem. Používáme běžné krémy, nejlépe založené na přírodní bázi, abychom dětskou pleť zbytečně nezatěžovali chemickými přísadami. Zvýšenou péči věnujte během léta a v zimních měsíců. V létě nezapomínáme na opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem. V zimě ji zase mažeme mastnějšími krémy, abychom ji ochránili před větrem a chladem.

Do 15. let
Začíná období aknózní pleti, což znamená, že pleť je sice stále pružná, ale póry se ucpávají a projevují se zánětlivé procesy. Ty končí vznikem akné. Vybíráme si lehké hydratační krémy, dezinfekční, na citlivou pleť, a speciální krémy určené pro mastnou a problematickou pokožku.

Do 20. roku života
Problematická pleť vyžaduje pečlivou péči. Sáhněte po krémech pro váš typ pleti. Nezapomínejte na pravidelné čištění a nanášení nemastných krémů. Pokud trpíte citlivou pokožkou, zvykejte si používat krémy určené na tento typ. Rozhodně se netrapte vráskami, krémy proti nim by vaši pleť zbytečně zatěžovaly.

Do 25. roku života
Sladký věk pro každou ženu, kdy ji už netrápí akné a ještě netrápí vrásky. Správnou péčí se vám podaří eliminovat i ty malé nedostatky, které se mohou vyskytnout. Pokud má vaše pleť stále aknózní projevy, věnujte jí speciální péči. Zapomeňte však na krémy, které jste používali v sedmnácti. Jsou příliš agresivní, zbavovaly by vaši pokožku přirozeného mazu a zbytečně ji vysušovaly. V tomto věku je důležité pravidelně hydratovat lehkými krémy, aby pokožka neztrácela pružnost. Pleť chraňte zejména během léta před slunečním zářením, protože právě v tomto věku se mu rády a hodně "oddáváme" a zasazujeme tak pleti největší rány.

25+
Péče se ve své podstatě nemění, ale přidáváme i speciální protivráskové krémy pro vaši věkovou kategorii, zejména na oblast očí, kde se vrásky projevují nejdříve.

30+
Pleť se mění, objevují se první vrásky a zabarvení. O pokožku se staráme podle potřeby, jakou si žádá. Nezapomínáme na typ pleti, který se nám už stihl vyformovat. Prvořadá je hydratace a ochrana před slunečním zářením, což je společné pro všechny typy pleti. Kupujeme první protivráskové krémy, které zpomalují tvorbu vrásek a celkové stárnutí pleti. Při znovuobjevení pupínků a akné si vybíráme krémy na problematickou pleť, ovšem ty, co pleť hydratují a vyživí.

40+
Péče se zintenzivňuje. Pokožka je sušší, citlivější, ztrácí pružnost, objevují se výrazněji vrásky. Denní krémy by měly být hydratační, s vyšším UV faktorem, protivrásková péče dosáhla nejvyšší level. Krémy by měly nejen dodávat pleti pružnost, ale přímo bojovat proti viditelným vráskám. Kromě dodání vlhkosti, musí dopomoci sušším typům pleti, proto se nebojte ani mastnějších druhů. Musíte regenerovat a vyživovat. Noční krémy používejte vždy. Měly by pleť vyživit a dostatečně hydratovat. Oční krémy napínají pleť v okolí očních partií.

50+
V tomto věku bojujeme proti povadlostí pleti a vráskám. Hydratace a důkladná výživa krémy s obsahem vitaminů, elastinu a kolagenu se stává číslem jedna. Stejně jako krémy s ochranným filtrem a se silným protivráskovým efektem.

60+
Pokud se nezačalo bojovat proti vráskám dříve, dnes už můžete jejich výskyt pouze korigovat. Dodávejte pleti vitaminy a vlhkost pomocí speciálních výživných krémů, které však používejte i na noc.

Autor: Martina Dvořáková