Pes i kočka pomáhají zahnat špatnou náladu a utužují zdraví

Máte doma zvířátko? Jsou to radosti, ale i krásné starosti. Chováte-li kočku, určitě ji hladíte. A hlazení, to je ta nejlepší prevence, ale i léčba stresu. Pes je zase výborný společník a zahání deprese již tím, že žene “páníčky” z domu na vzduch a mezi lidi!

Pes i kočka pomáhají zahnat špatnou náladu a utužují zdraví

Pryč s depresemi
Říká se, že pes a kočka dokáží léčit lidské deprese. Když má doma člověk psa, který od něj vyžaduje jít třikrát denně na procházku, dostane se ven mezi lidi, setkává se s jinými chovateli. Další pozitivní věcí je, že člověk o zvíře pečuje, čímž si vyplňuje volný čas, který by bez zvířátka trávil úplně jinak, například zavřený doma v depresích. Speciálně o kočce se traduje, že je antistresová - vrní, poskytuje teplo na rukou, dotyk s její srstí je příjemný.

Chovatelské chyby
Starat se o zvířátko není v dnešní době nejlevnější záležitost, chovatel však jednoznačně potřebuje veterináře, který ho správně vede. Pak chybu určitě neudělá.

Ubližujeme jim?
Občas můžeme zvířátku, ve snaze trochu ho rozmazlit, pořádně zavařit. Do této kategorie patří především překrmování. Pokud podáváme zvířátku to, co do jeho tlamičky nepatří, například sladkosti, solené a uzené potraviny, neděláme dobře. Strava psa by měla být vyvážená a sestávat z těstovin, rýže a masa. Řešením, aby měl všechny vitaminy a minerály, je kvalitní krmivo. Čili tuto povinnost za chovatele udělá výrobce granulí. Stačí se poradit s odborníkem a vybrat ty kvalitní.

Zavřený pes
Představa, že pes v bytě trpí, patří někam hluboko do minulosti. Pravdou je, že trpí spíše ten pes, kterému se majitel nevěnuje. Speciálně píšeme o psech, protože kočka toho kromě žrádla mnoho nepotřebuje. Pes chce s majitelem trávit čas, je třeba ho venčit, chodit s ním do přírody, absolvovat tréninky. Trpí ten pes, který je přivázaný na řetězu (bohužel ještě i takový život mají někteří pejsci), nevychází často z domu, neví, co je aport a jeho pán je pracovně vytížený člověk, který si na něj nedokáže najít čas.

Autor: Lenka Kostková