Zvířata chrání zdraví svých majitelů?

Domácí zvířata chrání zdraví majitelů. Mají své odpůrce i nadšené zastánce. Je pravda, že domácí zvířata línají, mají svůj typický pach a mohou způsobovat člověku alergii. Pravda je však i to, že pomáhají zlepšovat zdravotní stav svých pánů. Pes umí svému pánovi zachránit život, alergikovi však může způsobovat problémy.

Zvířata chrání zdraví svých majitelů?


Preventivní účinky chovu domácích zvířat jsou dokázané zejména při kardiovaskulárních chorobách, při onemocnění pohybového aparátu, či psychických poruchách. Majitelé psů a koček po překonání vážné nemoci žijí déle, méně často navštěvují lékaře a jsou v lepší psychické i fyzické kondici.


Kočka pomáhá uklidnit se. Zlepšuje spánek svého majitele, a chrání mu srdce. Podle studie amerických lékařů je u majitelů koček o 40 procent menší pravděpodobnost, že zemřou na infarkt, než ti, co kočku nechovají. Kočka je vhodná zejména pro osamělé, nepohyblivé, či depresívní lidi.


Psi jsou dobří na zlepšení nálady, ale i na hubnutí. Majitel je totiž nucen chodit se psem ven na procházky-je proto vhodný pro lidi s chorobami pohybového systému. Kromě toho pes také zbavuje lidi osamělosti. Nejen svou přítomností, ale zejména tím, že pejskaři se při venčení setkávají a mají si vždy o čem povídat. Psi mají schopnost varovat svého pána před blížícím se epileptickým záchvatem, nebo diabetika před hypoglykemickým kómatem. Výzkumy dokonce ukázaly, že psi jsou schopni vycítit více typů rakoviny.


Domácí zvíře není výborným společníkem jen pro staré a nemocné lidi, ale umí pomoci i dětem. Ty problémové se při něm učí ohleduplnosti a odpovědnosti.


Zvíře však lze do domácnosti přijmout jedině tehdy, pokud existuje záruka, že se o něj bude mít kdo starat. Aby neskončilo na ulici.
Rovněž je třeba zvážit jeho společnost v případě, že je člověk alergik. Alergeny se nejvíce usazují v chlupatých a těžko omyvatelných materiálech. Alergie na ptáky bývá méně častá-jde o alergii na roztoče žijící v jejich peří. Pro alergika, který se nechce vzdát svého zvířete, je ideální, aby ho nechal za dveřmi domu. Pokud žije zvíře v bytě, mělo by mít vyhrazené místo, kde se smí pohybovat. Pravidelně je ho třeba česat, koupat, čistit, dělat by to však měl někdo jiný než alergik. Ten by měl kontakt se zvířetem omezit na minimum.


Lepší než psi jsou pro alergické lidi například rybičky, či želva. A zásadou číslo jedna je nepouštět chlupaté zvíře do ložnice. O posteli ani nemluvě.

Autor: Lenka Kostková