Pití z plechovky má svá nebezpečná úskalí

Pití z plechovky může být v létě životu nebezpečné. Hasit žízeň nápojem z plechovky se v létě nemusí vyplatit, může stát dokonce i život. Ne kvůli nezdravému sladkému nápoji, ale kvůli hmyzu, který se přes otvor dostane nepozorovaně dovnitř. Sladké nápoje jsou pro vosy velkou lahůdkou.

Pití z plechovky má svá nebezpečná úskalí

Na rozdíl od sklenice, v níž si vosy není problém všimnout, přes plechovku se toho moc vidět nedá. Sladké nápoje jsou pro vosy velkou lahůdkou, v létě se od sklenic nedají odehnat. Pokud bodnou člověka do krku zevnitř, mohou ho i zabít. Oteče mu totiž sliznice a hrozí udušení. U alergika může navíc dojít k anafylaktickému šoku. Tedy rozvinuté alergické reakci provázené rozšířením cév, poklesem krevního tlaku, poruchami dýchání a nedokrvením srdce.

V případě, že dojde k štípnutí hmyzem zevnitř krku, je třeba okamžitě volat záchranku. V každém případě, nejen u alergika. Před příchodem sanitky je třeba postiženého uklidnit, posadit ho do stínu. Nenechat ležet - vsedě se mu totiž bude lépe dýchat. Vnitřní otok se dá zpomalit cucání ledu nebo zmrzlinou.

V posledních letech byl zaznamenán výrazný nárůst lidí štípnutých vosou. Navíc, podle záchranářů jsou reakce na štípnutí prudší než obvykle. Přemnožení tohoto žluto-černého hmyzu způsobí pravděpodobně počasí - vlhké a teplé léto.

Autor: Lenka Kostková