Pivo snižuje riziko infarktu u žen

Když slyšíte větu: "Jdu na pivo!", určitě si nepředstavíte ženu, která říká muži, že si jde dát zdravý mok s kamarádkou. A nejste sami. Mnoho lidí myslí, že k ženám se pivo nehodí. Ale proč by si ho vlastně ženy neměly v rozumné míře dopřát, když je zdravé napříč pohlavím.

Pivo snižuje riziko infarktu u žen

Alkohol s mírou
To platí i při pití piva. Pro ženy je prý prospěšné, pokud si dopřejí litr piva týdně. Více však ne. Takové množství zlatého moku snižuje riziko srdečních záchvatů, a to až o 30 procent. Potěšilo vás to? Vědci z University of Gothenburg zjistili, že pivo ženám prospívá. Předchozí výzkumy ukazují, že alkohol v mírném množství může mít určitý ochranný účinek, ale stále existuje nejistota o tom, zda je to opravdu pravda. Tak jsme naše výsledky porovnali s dalšími rizikovými faktory kardiovaskulárních onemocnění. Z výzkumu se sice nedokázalo potvrdit stejné pozitivní účinky jako střídmé pití vína, ale tomu už bylo věnováno mnoho jiných studií. Vědci sledovali 1500 žen v průběhu téměř 50 let, aby dospěli ke svým závěrům. Zaměřili se na skupinu žen středního věku v letech 1968 až 2000. Tyto ženy si měly vést záznamy o frekvenci a spotřebě piva, vína a lihovin, a to jak od denní až po nulovou za posledních deset let. Také měly popsat svůj zdravotní stav. Ukázalo se, že ženy, které jednou nebo dvakrát měsíčně pily, měly o 30 procent nižší riziko infarktu, než ženy, které pily pivo několikrát týdně, denně, nebo ty, které nikdy pivo nepily.

Ochrana před infarktem
Mírná konzumace piva tedy zřejmě chrání ženy před infarktem. Vědci však dodávají, že důležitá je opravdu střídmost. Vždyť se stačí podívat na následky častého a nadměrného požívání alkoholu.