Vánoce nejsou povinné svátky pro všechny

Stále komerčnější svátky začínají lézt na nervy i lidem, kteří tyto svátky přímo milovali. Nebo nemusí jít jen o to, že se jedná o svátky, které úplně poztrácely na svém významu. Jsou náboženství, neslavící Vánoce a jsou také lidé, kteří na ně mají špatné vzpomínky. A hlavně, jedná se o svátky, které se nedají slavit, když je člověk sám...

Vánoce nejsou povinné svátky pro všechny

Zahrajme se na rodinu
Tyto svátky jsou symbolicky spojovány s rodinou, protože každý její člen si konečně najde trošku klidu a na pár dní zcela vypne od práce. Po čase se můžete vzájemně popovídat a dohnat vše zameškané. Takto by to fungovalo v rodinách s výbornými nebo alespoň přijatelnými vztahy. Ale pokud jste většinu roku rozptýleni a cizí lidé jsou vám bližší než ti, které máte doma, vytvoří se vám vůči takovému umělému nacvičování teplého rodinného krbu odpor. Najednou začnou být všichni její členové na sebe přehnaně milí a budou se zajímat o to, co toho druhého trápí. Nebo zahrají nucené divadélko o tom, jak spolu dobře vycházejí a jak dokáže udržet typické tradice alespoň v tomto období. Někdo se možná dokáže vžít do role herce a nedělá mu problém odsloužit takové představení. Když je vám však jakákoliv přetvářka zcela proti srsti, nečekejte, že si takový člověk dokáže Vánoce oblíbit a pomocí adventního kalendáře odpočítávat den, kdy se mají konat. Dobrou alternativou pro ně by mohla být oslava se stejně naladěnými kamarády, kde by tomu všemu přidaly vtipný podtónem a brali to tak, jako každý jiný běžný den.

Jsou sami a nechtějí prohlubovat smutek
Specifickou kapitolou jsou lidé, kteří nemají s kým být nebo nemohou strávit tento čas se svými blízkými například kvůli pracovním povinnostem. V takovém případě jim příchozí svátky ještě více připomínají jejich samotu a na řadu přicházejí i vánoční deprese, protože je začnou trápit problémy, které jindy nepocítí. Ideální volbou je v tom případě strávit 24. prosinec někde mimo domov. Pokud máte na to dostatek financí, zaplaťte si krátkou dovolenou v některém z otevřených hotelů. I kdyby se tam konal nějaký sváteční večírek, většinou se ho účastní všichni hosté, takže přece ho nestrávíte sami. Pokud zase máte v okolí někoho, kdo vás ochotně pozve ke svému prostřenému stolu, nedělejte ze sebe zbytečného hrdinu a přidejte se k nim, abyste nemuseli utápět v pochmurných myšlenkách.

Když přijdeme o někoho blízkého
Určitě nejhorší alternativou z nich je situace, když rodina během roku ztratí někoho blízkého. Zejména první Vánoce bez tohoto člověka jsou velmi nepříjemné. Bol je ještě příliš čerstvý a vzpomínky přicházejí, i když se je snažíte v hlavě vtlačit do pozadí, aby vám zase nevhnaly slzy do očí. Pokud by vám to však mělo způsobovat příliš velkou bolest a stejný názor mají i ostatní členové rodiny, pokuste se tento svátek bojkotovat. Všechno to šílenství mimo váš byt nějak oželíte a doma se během svátečních dní chovejte, jako kdyby se nic nedělo. Snažte se vymyslet náhradní program, který by vám odpoutal myšlenk,y a když budete příští rok připraveni a na srdci se již zahojí první rány, můžete se ke slavení opět vrátit.

Nechme to pro děti
Odpůrci Vánoc se můžete stát i z velmi prozaických důvodů. Máte totiž pocit, že jde zejména o svátek pro menší a vás už ty hry na Ježíška a nošení dárků nebaví. Berete to tak, že jde spíše o dny určené pro děti, které si ještě dokáží bezprostředně vychutnat všechny radosti kolem nich. A když už ty ve vašem okolí vyrostou a vy zůstáváte doma jen s partnerem, necháváte to jen tak plavat. Svátky strávíte jen navštěvováním svých blízkých a po návratu domů se vrátíte do tradiční domácnosti bez výzdob. Brzdit vás v tom mohou i finanční možnosti, když nemáte dostatečný obnos ani na nakupování nějakých darů a ani pro přípravu velké hostiny. To, že vám ostatní připomínají stejné otázky, jestli už máte nakoupeno  a zda jste vymysleli nějaké překvapení pro všechny blízké, vás může ještě více naštvat a Vánoce se tak pro vás stávají ještě více neoblíbenějšími.

Autor: Martina Dvořáková