Vánoční stromeček - nákup, převoz a zdobení

Vánoce - stoly plné dobrot, nákup a balení dárků, výzdoba bytu, ale i strojení vánočního stromečku. Pravda, jsou i rodiny, kde umělý vánoční stromeček vybalí z igelitového pytle a od minulých vánoc na něm visí i ozdoby, ale o tom tady psát nebudeme. My se budeme věnovat nákupu “živého” stromečku a jeho zdobení. V rodinách s malými dětmi je to úkol, který děláme společně. V některých rodinách nosí Ježíšek stromeček, v některých jen dárky a jinde se musí spokojit s tím, že co si neudělají sami, nemají.....

Vánoční stromeček - nákup, převoz a zdobení

Tyto úkoly přinášejí dětem náramnou zábavu
Je proto vhodné nechat je podle možností, pomáhat nám, dospělým, při přípravě této vánoční nádhery. Je dost možné, že děti stromeček až příliš přezdobí. Nebo se při tom rozbije nějaká ta koule. Podstatné je však cenit si vánoční náladu a pocit rodinné soudržnosti, která vládne při přípravě vánočního stromku. V našem článku se vám pokusíme dát několik tipů, týkajících se pořízení a zdobení vánočního stromku spolu s dětmi

Jde se nakupovat
Již při koupi vánočního stromku jsou děti rády při "tom". Milují chodit mezi řadami  jedliček, borovic a smrků, jakoby se procházely po lese. Vůně jehličí a chladný vzduch probouzejí vánoční náladu. Pokuste se podle možností vyhovět přáním dětí. Ne vždy se sice shoduje naše vnímání krásy s tím, jak vnímají a vidí krásu děti, ale všechny strany by měly být ochotny přijmout kompromis. Pouze o ceně byste měli mít předem jasné představy. Na všem ostatním se můžete domluvit přímo na místě. Stromky jde zpravidla koupit u velkých hypermarketů, ale i na malých tržištích. Výhoda prodejních míst s menším počtem zákazníků je, že se cena někdy dá usmlouvat. Prodavači jsou nejednou ochotni slevit z ceny i tehdy, když pomalu končí otevírací hodiny. Využijte proto tuto možnost a možná dostanete pěknou jedličku za výhodnější cenu, než jste si původně mysleli.

Přeprava vánočního stromku
Přeprava stromečku je často velmi náročná. Zejména pokud je větších rozměrů. Jen s velkou námahou se vejde do auta a navíc může způsobit škrábance a auto znečistit. Kromě toho se v autě najde místo jen pro řidiče a stromek. A to jsou špatné předpoklady pro společný rodinný zážitek. Nedoporučujeme vám však ani dopravu veřejnými dopravními prostředky. Důvody jsou mnohé. Zaprvé musíte stromeček odnést na nejbližší zastávku. Zadruhé není jisté, jestli najdete v autobuse nebo tramvaji dostatek místa pro vás, vaše děti i stromeček. A v neposlední řadě je tu fakt, že ztrácíte dohled nad dětmi. Jste totiž příliš zaneprázdněni stromečkem. Nejvhodnější je proto transport s nějakým ručním vozíkem nebo i na skateboardu. Na něj můžete pohodlně stromeček uložit a odtlačit domů. Kromě toho můžete dětem přidělit nějaké úkoly. Například tlačení vozíku nebo dohled nad tím, aby stromeček nespadl. Prodejní místo se však musí nacházet někde blízko domu. A pokud i náhodou není, předvánoční procházka v mrazivém počasí může být také zajímavá.

Jak se postarat o stromek v domácnosti?
Po příchodu domů se musí vánoční stromeček přizpůsobit na pokojovou teplotu postupně, nevystavte ho teplotního šoku. Ideální je uskladnit stromek v garáži nebo na chodbě, kde je teplota nižší, ale nemrzne tam. Dříve než dáte stromeček do kbelíku s vodou, odřízněte z jeho konce asi 2 cm, aby se mohl napít. Nikdy však neodřežte kmen stromu až do špičky. V kůře je jemné pletivo, které vede vláhu. Namísto obyčejné vody můžete stromeček vyživit roztokem vody, do které přidáte lžíci cukru a lžíci citrónové šťávy. Místo cukru a šťávy můžete zkusit také colu či sprite. Je mýtem, že vánoční stromeček je nejlepší koupit těsně před Vánocemi. Opak je pravdou. Pro stromek je nejlepší, pokud se co nejrychleji dostane do kbelíku s vodou na chladné místo.

Tipy na zdobení vánočního stromku
Když už máte stromek doma, je načase vybrat na něj ty správné ozdoby. Děti s oblibou pomáhají dospělým s jejich přípravou i se zdobením. Pohazují kolem sebe salonky, girlandy a ostatními ozdoby. Občas dochází k různým nehodám. Girlanda se roztrhne, vánoční osvětlení se zauzlujte nebo se nějaká ta koule rozbije. Kromě toho je určitě spodní část stromku přezdobená, a zbytek zeje prázdnotou. A děti mají ještě jedno pravidlo: Čím více, tím lépe. Zachovejte klid a zhluboka dýchejte. Vánoce jsou časem klidu a míru. Nechte děti radovat se při zdobení stromečku. Nejen proto, že přitom zažijí spoustu zábavy, ale i kvůli jejich spokojenosti, že se mohli na přípravě Štědrého dne samy podílet. Pokud máte v rodině malé děti, je lepší volit nerozbitné vánoční ozdoby namísto těch skleněných. Vyhnete se zbytečnému zklamání.

Pozor na bezpečnost
Jen při bezpečnosti byste se měli vyhnout jakýmkoli kompromisům. Stromek by měl stát ve stabilním stojanu. Ideální jsou stojany s nádobou na vodu. Na jedné straně se tím zamezí snadnému převrácení stromečku a na straně druhé tak stromeček vydrží déle a nebude mu opadávat jehličí. Děti také rády kladou hvězdičku na vrchol stromečku. A proto zajistěte stabilní žebřík nebo vezměte dítě na ruce. Na stromečku nesmí chybět ani světýlka. I zde je důležité myslet na bezpečnost. Z tohoto důvodu nezdobte stromeček svíčkami a prskavkami. Je to sice efektní, ale ve vytopené místnosti stromeček přirozeně rychle vyschne a doslova se změní na velkou zápalku. Pak stačí už jen malý plamínek nebo jiskřička a svátky by se snadno mohly proměnit na katastrofu.

Proč zdobíme vánoční stromky?
V předvánočním čase nebo přímo při zdobení můžete dětem popovídat něco o tradici zdobení vánočních stromků. Většinou jsou to jedličky, které se vybírají jako vánoční stromeček a mění se v skvostnou nádheru. Řekněte dítěti, že první vánoční stromky existovaly již ve středověku. Tehdy si mohli dovolit ozdobit celý stromeček jen bohatí lidé. Chudí se museli spokojit se zelenými větvičkami. Stromečkům se kdysi připisovala schopnost zahánět zlé duchy, pod stromy se pohřbívalo, zelenými větvičkami se hledaly poklady a zaháněly čarodějnice. V minulosti se zdobil stromeček ozdobami domácí výroby a ručními pracemi. Sušené ovoce, perníčky, vystřižené ozdoby z papíru, ořechy. Podílela se na tom celá rodina, zejména děti. 

Vánoční období je i časem krásných vánočních písniček a koled,
které v nás vykouzlí skvělou náladu a zpříjemní každý zimní den. Při ozdobeném vánočním stromečku si spolu s dětmi můžete zazpívat např.. klasickou vánoční písničku o jedličce. Přejeme vám, aby rozsvícený vánoční stromeček zpříjemnil vaši sváteční atmosféru a dělal jen a jen radost. Přejeme vám pohodové a voňavé Vánoce!