Kouzlo Vánoc bez komerce

Co přináší Vánoce? Jaké asociace ve vás vyvolává toto čarovné slovo? Měli bychom prožívat klidný adventní čas a navodit si atmosféru domácí výzdobou, procházkami po zasněžených parcích a okolo blikajících neonů výloh….. Ale všude to tak není. Spousta z nás je uštvaných vybíráním předražených, luxusních dárků a přitom je schopná se ještě dopoledne pod tíhou předvánočního stresu pohádat….

Kouzlo Vánoc bez komerce

Vánoce a jejich kouzlo
Přinášíme si z dětství, od své rodiny vzpomínky, které máme hluboko uložené a i když jsem jste sami rodiči, vždy je v předvánočním čase oprášíte a snažíte se je vnést i do kruhu své rodiny. Jsou to vzpomínky na voňavé jehličí, na mámin slavnostně prostřený stůl, na cukroví, na zvonek, který oznamoval, že "Ježíšek" už u nás byl. Podstata svátků lásky a klidu si nás získala bez ohledu na to, zdali jsme věřící nebo ne. Teď to není o víře, ale o tom, jak Vánoce prožít naplno, bez komerce a reklam, s úsměvem na rtech a klidem v srdci. Nedejme se ovlivnit a dejme dětem v dnešním, v nepříliš klidném a srdečném světě to, co jsme dostali my. Není to o kopě dárků, které zůstanou týden po Vánocích hozené v poličkách a děti si na ně ani nevzpomenou. Je to o něčem jiném...

Čistě a voňavě
Celý prosinec je předzvěstí toho, že se chystá něco výjimečného. Mnohé nadáváme, že nestíháme, že máme toho hodně, že jsme unavené a podobně. Ale! Ten pocit, když si uklidíme i tajná zákoutí našich domovů, když všechno voní čistotou, nemáte hned lepší pocit? Záclony a závěsy voní po aviváži, okna jsou čistá, ve skříňkách řád. Lépe proudí energie a hned je nám veseleji. Za trochu námahy to přece stojí. Děti vám s radostí pohlídá některá z babiček, případně kamarádka. A pokud opravdu nemáte čas nebo ho jen prostě nechcete ztrácet úklidem, využijte službu úklidové společnosti, která vám pomůže se všemi pracemi, včetně mytí oken, žehlení a tepování koberců či sedačky. Když už se bude všechno lesknout, zapalte si v domě svíčky, vonné lampy s nějakou příjemnou vánoční vůní a oddávejte se pocitu nekonečné pohody. Abyste nabrali síly na další úkoly, které vás ještě čekají.

Sladké drobnosti
Koláčky, perníčky, medvědí tlapky, kočičí oči a všechny ty malé drobné pochoutky, které nesmí na svátečním stole chybět, si připravte samy. Jistě nás potěší, pokud nám někdo pomůže, nebo nám mámy či tchýně pošlou jednu, dvě krabičky s vánočním pečivem, ale ta vůně a radost z přípravy je nenahraditelná. A když máte děti ve věku, že již jsou schopny a ochotny vám pomoci, jde vám pečení jedna radost. Hnětení těsta, válení a pak vykrajování všelijakých tvarů do těsta, to je největší zábava. Nevadí, že mouka je všude. Jde přece o jiskru v očích vašich dětí, které jsou pyšné na své výtvory a hrdé na to, že vám mohli s takovou důležitou prací pomoci. Pokud z pečení uděláte zábavu, budou vám děti ochotně pomáhat i v pozdějším věku. Perníčky můžete spolu ozdobovat a připravit si z nich ozdoby na vánoční stromeček.

Vyzdobený byt
Výzdoba domu nebo bytu by také měla být tím, co vás dobře naladí a potěší. Když už máte vše uklizené a koláčky napečeno, vezměte děti na procházku do lesa. Příroda i v zimě nabízí různé dekorace, kterými svůj domov přivedete do slavnostní atmosféry. Děti budou šťastné, když budou moci sbírat šišky, vy odlomte pár větviček s jehličím, možná ještě najdete i nějaké, pod sněhem skryté šípky, a pokud budete mít hodně štěstí, přinesete si domů i jmelí. Pokud takovou možnost nemáte a do přírody se nedostanete, Netruchlete. Různé dekorace z přírodního materiálu koupíte v každém květinářství. Upřednostněte to, co není "kýčem", který se na nás usmívá z každého regálu obchodního centra již od poloviny září. Přírodní materiály, zemité barvy, svíčky, to je to, co lze považovat za klasiku, která snad překoná i moderní plastové ozdoby zpívající dokola americké vánoční "hity". A když už jsme u těch melodií, vánoční atmosféru a pohodu navodí i cd s koledami v češtině, jemuž budou rozumět i vaše ratolesti.

Dárky
Všichni jsme byli dětmi a všichni jsme milovali dárky. A některým to zůstalo dosud. Není nikdo, koho by nepotěšil dárek od blízkého člověka, zvláště pokud jde o děti. Dnešní trh je mnohem větší než ten před lety. Ale stejně jsme my, jako děti, nebyly o nic zkráceny. Dostali jsme hračky, které vydržely několik let, hrávali jsme se s nimi stále dokola a byli jsme šťastní, když jsme si pod stromečkem našli knížku, společenskou hru nebo panenku. Nedělejte z Vánoc soutěž o tom, jak velká spousta krabic bude pod vánočním stromečkem. Nekupujte dětem vše, o čem vám vyprávějí a co vidí v bezpočtu katalogů hračkářských společností. "Jak nejsnáze uděláte dítě nešťastným? Dejte mu vše, co chce ... "(Rousseau: Emil aneb o výchově). Braňte se tlaku reklamy a vyhodnoťte, co je pro vaše děti vhodné a co ne. Opravdu si myslíte, že pistole, hrnce mluvící anglicky, blikající a světélkující hračky jsou ty pravé, které pomohou rozvíjet kreativitu vašich dětí? Hračky jsou peníze, jsou práce, jsou nepořádek, a jsou pouze důkaz, že děti se narodily do otřesného světa, kde lidé bojují proti nudě drahými šaškárnami. Malé děti, ještě nezkažené reklamami a konzumem tohoto světa, si zcela vystačí s obyčejnou lopatkou a konvičkou. Nemyslíme tím, abyste nedopřáli svým dětem hračky, ani abyste jim nekupovali nic pod vánoční stromeček. Jen jako rodiče můžeme rozhodnout o tom, co jim dopřejeme a jakou to bude mít pro ně hodnotu. Zde je několik tipů, kterými nic nepokazíte.

Knihy
Nedejte dopustit na knihy. Ne tablety, počítače, notebooky, telefony a všechny ty vymoženosti, kde si děti také mohou přečíst nebo shlédnout pohádku. Kupte knihu, která voní papírem, dítě se k ní může kdykoliv vrátit. Čtěte jim, pokud to ještě sami neumí, podporujete jejich představivost, rozšiřujete jim slovní zásobu, trávíte s nimi čas, který je pro ně velmi vzácný. Knihy pohádkové, leporela pro malé dětičky, knihy o zvířatech, lidském těle, o přírodě. Nabídka je opravdu široká. Klasické pohádky, knížky s říkankami. Ty jsou jistě hodnotnější než ty o Hannah Montana nebo Spidermanovi. Klasické pohádky přežily desetiletí, vyprávějí se dětem dodnes. Na ty moderní si za pár let už nikdo nevzpomene.

Kreativní potřeby
Malování, kreslení, modelování, všechny pomůcky, jejichž prostřednictvím dokáží vaše děti něco vytvořit. Nejsou drahé, podporují u dětí zručnost a představivost a zabaví se s nimi na dlouhou dobu.Kupte lepidlo, papíry, nůžky a sami se přesvědčíte, jak to děti baví. Tvořit a lepit, stříhat a kreslit.Naučte je správně držet tužku, kupte omalovánky, vodové barvy, pokud jsou již děti větší, ocení i barvy na textil, na sklo. Nabídka je opravdu široká. Pomozte jim, usměrněte je a spolu vytvořte něco, co vám nejen zpříjemní náladu ale i ozdobí dům. Děti budou šťastné a vděčné. Plastelína je také vděčný dárek. Děti se naučí modelovat, poznávat jednotlivé barvy, tvořit zvířátka, válet, vykrajovat.

Stavebnice, puzzle, kostky, společenské hry
To jsou všechno dárky, které rozvíjejí myšlení, dovednosti a motoriku vašich dětí. Investujte do dupla, lega, dřevěných kostek, ze kterých se dají skládat nejen krásné obrázky, ale i věže, domečky, prostě cokoliv, co děťátko napadne. Mimochodem, dřevěné hračky jsou nezničitelné, na trhu jich je velké množství a za přijatelné ceny. Stavebnice také vydrží několik let, dají se dokupovat další díly a děti se s nimi hrají velmi rádi. Puzzle rádi staví nejen děti ale i dospělí. Vyberte zajímavý obrázek podle věku vašeho děťátka a pomozte mu při skládání. Zažijete spolu spoustu zábavy a hotový obraz může zdobit stěnu v dětském pokoji.

Sport
Obecně platí, že dnešní děti mají málo pohybu, sedí před televizory, počítači a pohyb na čerstvém vzduchu berou jako povinnost. Dříve děti celé hodiny sáňkovaly a "bobovaly" a nevadila nám ani zima ani hlad. Podpořte u dětí cestu ke sportu a pohybu a pořiďte jim nějakou sportovní výbavu. Začít můžete již u toho nejmenšího prcka, kterého můžete celou zimu (pokud bude dostatek sněhu), vozit na saních. Ti starší se na nich budou moci sáňkovat. I cesta do obchodu vám bude trvat kratší dobu, pokud se nebudete muset brodit sněhem s kočárkem, ale upřednostníte sáňky. Zkuste to s prvními lyžemi nebo bruslemi. Povyzvídejte nebo odpozorujte, k čemuž vaše dítě více inklinuje a podle toho kupte výbavu. Nemusí mít novou a značkovou. Výběr je i v bazaru.

Oblečení
Často kupujeme dětem pod stromeček oblečení, protože ho potřebují. Vězte však, že toto je skupina dárků, která děti příliš nepotěší. Zejména ty menší. Pokud však již máte doma malou parádnici nebo velkého fešáka, kteří se na svůj vzhled potrpí, můžete jít i touto cestou. Vyberte oblečení kvalitní, vyrobené z bavlny, které je příjemné na pokožku. Vyhněte se levným čínským oděvům, které by děti opravdu neměly nosit.

Nezapomínejte, že Vánoce jsou o pohodě, klidu a harmonii
Dopřejte dětem tu kouzelnou atmosféru, dopřejte jim zvyky a tradice a dopřejte jim dárky, které je nejen potěší, ale budou pro ně i užitečné. V jednoduchosti je krása. Dárky pro své blízké můžete vyrobit i samy. Ty budou mít největší hodnotu a určitě budou jedinečné. A o to přeci jde. Prožijte klidné vánoce ve zdraví!

Autor: Martina Dvořáková