Vína, která léčí

Znáte léčivé vína? O tom, že víno má v malých dávkách léčivé účinky, se už napsalo hodně. Jsou však vína, jejichž hlavním posláním je léčit, ne opíjet. Znáte je?

Vína, která léčí

Condurango - víno na žaludeční a střevní problémy
Na špatné trávení i vředy. Užívá se 1 lžička 3 krát denně mezi hlavními jídly. Ale můžete si jím i připít na zdraví se svými přáteli tak, jako s běžným vínem. Vyrábí se z vína a sodno-lihového extraktu z popínavé rostliny Marsden Condurango. Dozrává v dubových sudech, díky čemuž získává originální nasládlou a jemně kořenitou chuť. Kůra conduranga pochází ze západních svahů And a do Evropy se dostala v roce 1871 jako tradiční indiánská léčivá rostlina. Obsahuje glykosidy, které příznivě působí na žaludek při potížích nervového původu, i při podráždění nevhodným jídlem. Jelikož jde o lék, nedoporučuje se ho vypít hodně. Ani ne kvůli "opici" na druhý den, jako kvůli vedlejším nežádoucím účinkům. Mohou vzniknout po vyšším předávkování, ne v terapeutických dávkách. Zrychlí se cirkulace krve, pocení a močení a mohou vzniknout poruchy zraku, závratě a třes.

Maltofferochin železité víno - víno proti chudokrevnosti
Má zvýšenou schopnost účinně vstřebávat železo v zažívacím traktu. Kromě železitých a železnatých sloučenin obsahuje také extrakt z kůry chininovníku. Ten podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tím zlepšuje vstřebávání železa. Jeho historie podobně jako u Konduranga sahá do konce 19. století. Jeho užívání je vhodné při zvýšených ztrátách železa-například při silné menstruaci, krvácení z hemoroidů či žaludečních vředů. Ale i při zvýšené potřebě železa během rekonvalescence, po operačních zákrocích, zvýšené zátěži.

Kitl Šláftruňk - víno určené na dobrou noc
Vyrábí se z hroznů a sedmi léčivých rostlin na uklidnění a moštu. Obvykle se užívá hodinu až dvě před spaním. Vyrábí se ve dvou variantách-zlatý a červený. Liší se jen v chuti, ne účinku. Červený Kitl Šláftruňk může cítit a vonět po vermutu či portském. Je sušší. Zlatý Kitl Šláftruňk má ve vůni ovocné, lipově-medové tóny a je sladší. Medicinální vína nechutnají jako kapky proti kašli-naopak, jejich chuť je lahodná. Na soutěži Grand Prix Austerlitz 2008 v Slavkově u Brna získalo víno Kitl Šláftruňk 84 bodů ze sta, což je úroveň zlaté medaile.

Autor: Lenka Kostková